Share

دولت ایران برای دست‌یابی به رشد اقتصادی همچنان چشم انتظار سرمایه‌گذاران خارجی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید که استقبال سرمایه‌گذاران خارجی خوب است. وزیر اطلاعات هم تاکید کرده که امنیت سرمایه‌گذاران تامین خواهد شد.

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران

محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی از ۱۰۰ مورد سرمایه‌گذاری خارجی در ایران پس از برجام خبر داد.

او بدون اعلام جزئیات بیشتری از این سرمایه‌گذاری‌ها گفت که ۱۰ مورد از آنها در حوزه صنعت بوده است.

نعمت‌زاده با بیان اینکه «گشایش خوبی در سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده»، تامین امنیت سرمایه‌گذاران را وظیفه دولت دانست و افزود: «به طور قطع باید فضا را برای حضور سرمایه‌گذارن داخلی و خارجی فراهم کرد.»

پیش از این محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت حجم سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام در ایران را ۳.۵ میلیارد دلار اعلام کرده و گفته بود که دولت به دنبال فراهم کردن زمینه برای جذب سرمایه گذاری بیشتر است.

در همین زمینه، محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی نیز در جمع اعضای اتاق بازرگانی تهران، وظیفه وزارت اطلاعات را «برقراری امنیت واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی» دانست.

او عنوان کرد که «امنیت باید از لحاظ قوانین و مقررات به گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذار احساس کند صاحب اول و آخر دارایی‌اش، خودش است» و افزود: وزارت اطلاعات به عنوان بازوی امنیتی نظام تضمین می‌دهد که «نه تنها متعرض سرمایه نشویم بلکه اگر کسی بخواهد به سرمایه یک سرمایه‌گذار تعرض کند، جلوی آن گرفته شود.»

وزیر اطلاعات سرمایه‌گذاری را موجب «امنیت سفید» خواند و اضافه کرد: «ما باید سرمایه‌گذاری را تقویت کنیم چرا که تقویت سرمایه‌گذاری، تقویت زیربنایی امنیت است.»

فرمانده نیروی انتظامی ایران هم خرداد امسال گفته بود که پلیس حاضر است که امنیت سرمایه‌گذاران را در هر کجای ایران تضمین کند.

دولت روحانی در دو سال گذشته برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی بسته‌های تشویقی و حمایتی ویژه‌ای همانند معافیت مالیاتی، تضمین بازگشت سرمایه، تسهیلات بانکی ویژه و زمین رایگان در نظر گرفته است.


در همین زمینه

Share