Share

نخست وزیر ترکیه می‌گوید ۲۶۰ نفر در جریان کودتای نافرجام کشته شده‌اند. او تلاش برای کودتا را لکه ننگی بر چهره دمکراسی خواند.

بینالی ایلدریم اعلام کرد که اوضاع کاملا تحت کنترل دولت است و موج دستگیری “خائنان” ادامه دارد. ایلدریم گفت ۲۰ نفر از طراحان کودتا کشته و ۳۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. نخست‌وزیر ترکیه‌، کودتاچیان را به اعدام تهدید کرد.

ظهر شنبه پلیس یونان اعلام کرد که یک بالگرد نظامی ترکیه با هشت سرنشین در شمال این کشور فرود آمده است. گفته شده که این افراد دستگیر شده‌اند و هم‌زمان از دولت یونان تقاضای پناهندگی سیاسی کرده‌اند. وزارت خارجه ترکیه از یونان خواست این عده را پس بدهد.

A Turkish military helicopter landed at airport of Alexandroupoli

بالگرد ارتش ترکیه در فرودگاه الکساندروپولیس یونان فرود آمده است.

نخست‌ وزیر ترکیه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت ۱۱۶ نفر از کشته شدگان درگیری‌های کودتا سربازان و غیرنظامیان وفادار به دولت بوده‌اند. او شمار مجروحان را ۱۱۴۰ و تعداد نظامیان دستگیر شده را ۲۸۳۹ نفر اعلام کرد.

ژنرال امید دوندار که به طور موقت رئیس ستاد مشترک ارتش و جانشین ژنرال خلوصی اکار شده پیشتر گفته بود که در بین نیروهای وفادار دولت، ۴۱ مامور پلیس و ۴۹ غیرنظامی کشته شده‌اند.

Soldiers push each other to board a bus to escape the mob after troops involved in the coup surrendered on the Bosphorus Bridge in Istanbul

یعضی از مردم با سربازانی که تسلیم شده‌‌اند رفتار خشونت‌آمیزی کرده‌اند. نظامیان جزء که دستگیر شده‌اند می‌گویند به آنها گفته بودند مانور آزمایشی برگزار می‌شود و از جریان خبر نداشتند.

تدابیر امنیتی فوق‌العاده‌ای در پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه برقرار شده است. یک سخنگوی وزارت دفاع ترکیه گفت اوضاع عادی است و آماده باش کنونی برای حراست از جان سربازان است. هواپیماهای آمریکایی از این پایگاه برای هدف گرفتن مواضع داعش استفاده می‌کنند. تورنادوهای اکتشافی آلمانی نیز در این پایگاه مستقرند.

A crowd gathers near a wrecked police vehicle at military headquarters in Ankara

از روز شنبه ۱۶ ژوئیه، شرکت‌های هواپیمایی روسیه به دستور پوتین کلیه پروازهای خود به ترکیه را لغو کرده‌اند. خطوط هواپیمایی آلمانی اما تردد به آتتالیا را از سر گرفته‌اند.

در ایران، همه پروازهای گردشگری به مقصد ترکیه لغو شده‌اند. روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری ظهر شنبه ۲۶ تیر گفت مجوز پروازهای بدون مسافر به ترکیه صادر شده تا هواپیماهای خالی به ترکیه بروند و مسافران ایرانی را بازگردانند.

در این میان، رفت و آمد در بسفر از سر گرفته شده است.

ترکیه: کودتای مهار شده و بازتاب آن

Share