Share

در پی کودتای نافرجام در ترکیه و طرح بحث احیای حکم اعدام در این کشور، توربیورن یاگلاند، دبیرکل شورای اروپا، مطرح شدن این موضوع در ترکیه را مورد انتقاد قرار داد.

EU-Turkey

توربیورن یاگلاند در گفت‌وگو با روزنامه «تاگس‌اشپیگل» چاپ برلین گفت هیچ عضوی از شورای اروپا اجازه ندارد حکم اعدام را به اجرا در آورد و این در اساسنامه شورای اروپا یک تعهد است.

ترکیه گرچه عضو اتحادیه اروپا نیست اما در شورای اروپا عضویت دارد. اساس شورای اروپا بر گسترش «مردم‌سالاری، حقوق بشر، زمامداری قانون و بهره‌برداری از همکاری‌های فرهنگی» استوار است.

دبیرکل شورای اروپا گفت ترکیه دو پروتکل این شورا را که در هر دوی آن‌ها حکم اعدام رد شده، پذیرفته است.

در دو روز پس از کودتای نافرجام ترکیه، طرفداران رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور در تظاهرات خود بارها خواهان بازگرداندن حکم اعدام به قوانین کشور شده‌اند. بینالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه نیز در نخستین نشست رسانه‌ای خود پس از کودتا، درباره احیای مجدد مجازات اعدام اعلام کرد که دولت ترکیه تغییرات قانونی را بررسی می‌کند.

اردوغان در سخنان روز یکشنبه خود به این موضوع اشاره کرد و گفت: «در دمکراسی نباید خواست مردم نادیده گرفته شود.» او گفت مقامات مربوطه در این‌باره تصمیم‌گیری خواهند کرد.

احیای مجدد حکم اعدام در ترکیه نگرانی نهادهای مدافع حقوق بشر در جهان، از جمله سازمان عفو بین‌الملل را نیز برانگیخته است.

یکی از طرفداران دولت ترکیه سربازان دستگیرشده پس از کودتا را کتک می‌زند.

یکی از طرفداران دولت ترکیه سربازان دستگیرشده پس از کودتا را کتک می‌زند.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه ۱۸ ژوئیه / ۲۸ تیر در بروکسل گرد هم خواهند آمد تا درباره تحولات اخیر در ترکیه گفت‌وگو کنند.

اتریش فراخوانی آماده کرده که بر اساس آن باید بر اردوغان فشار وارد کرد. اروپا نمی‌پذیرد که دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام با مخالفان مستبدانه برخورد کند.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان کودتا در ترکیه را خطری برای دمکراسی ترکیه دانسته و در صفحه توئیتر خود اظهار امیدواری کرده است که وحدت دموکراتیک همه نیروهای سیاسی و مدنی ترکیه بتواند شکاف‌های عمیق در جامعه این کشور را پر کند. او همچنین خواهان برخورد با کودتا بر اساس قانون اساسی شده است.

شامگاه جمعه ۱۵ ژوئیه / ۲۵ تیر بخشی از نظامیان ترکیه علیه دولت دست به کودتا زدند. این کودتا با حضور مردم طرفدار دولت نافرجام ماند. در این کودتا بیش از ۲۹۴ نفر کشته و یک هزار و ۴۰۰ نفر زخمی شدند. مقامات ترکیه گفته‌اند که در روزهای پس از کودتا حدود ۶۰۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

Share