Share

در پی کودتای نافرجام در ترکیه و یورش دولت این کشور به نهادها و دستگاه‌های مختلف دولتی برای شناسایی مخالفان، شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه (RTUK) مجوز فعالیت ۲۴ شبکه رادیویی و تلویزیونی را لغو و کارمندان آن‌ها را اخراج کرد.

Turkey-coup

به‌گزارش آسوشیتدپرس، مقامات دولت ترکیه گفته‌اند این شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی با جنبش «حزمت» (خدمت) وابسته به فتح‌الله گولن ارتباط داشتند.

فتح‌الله گولن که ابتدا متحد اردوغان بود بعدها به یکی از مخالفان او تبدیل شد و در حال حاضر در آمریکا به‌سر می‌برد. دولت ترکیه جنبش گولن را به‌عنوان یک سازمان تروریستی می شناسد و مسئولان حکومتی ترکیه او را مسئول کودتای نافرجام جمعه ۱۵ ژوئیه / ۲۵ تیر در این کشور می‌دانند و از آمریکا خواسته‌اند که او را به ترکیه تحویل دهد. گولن پس از کودتا اعلام کرد که در آن نقشی نداشته و حاضر است به ترکیه بازگردانده شود.

تصمیم به لغو مجوز این شبکه‌ها سه‌شنبه ۱۹ ژوئیه / ۲۹ تیر در نشست ویژه شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه در آنکارا گرفته شد.

همزمان وزارت آموزش و پرورش ترکیه ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر از کارمندان خود را به اتهام ارتباط با کودتای نافرجام از کار تعلیق کرد.

خبرگزاری دولتی آناتولی گفته است این تصمیم بر اساس بررسی پرونده‌های این افراد گرفته شده است. این کارمندان آموزش و پرورش هم در شهرها کار می‌کردند و هم در مناطق روستایی.

پاکسازی‌ها گسترده پس از کودتا در ارتش، دستگاه‌های دولتی و دادگستری نیز انجام شده است. حدود ۶۰۰۰ نفر بازداشت شده‌اند که ۱۰۳ تن از آن‌ها ژنرال‌ و دریاسالار ارتش هستند. همچنین دولت هشت هزار و ۷۷۷ نفر از مأموران پلیس و کارمندان دولت، از جمله ۳۰ فرماندار و ۵۲ بازرس را اخراج کرد و فعالیت بیش از ۲۷۰۰ قاضی و وکیل دادگستری به حالت تعلیق در آورد.

در کودتای شامگاه جمعه ترکیه بیش از ۲۶۴ نفر کشته و یک هزار و ۴۰۰ نفر زخمی شدند.

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل ترکیه را به احترام به حاکمیت قانون فراخواند

Share