Share

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که دولت در آینده‌ای نزدیک نرخ ارز را یک‌سان می‌کند.

Dollar-Arz-2

رئیس کل بانک مرکزی ایران می‌گوید که برنامه یک‌سان سازی نرخ ارز تا پایان امسال اجرایی خواهد شد.

یکسان سازی نرخ ارز یکی از برنامه‌های اعلام شده دولت حسن روحانی است. مقام‌های دولتی بیش از سه سال است که اعلام می‌کنند این برنامه را اجرایی خواهند کرد. اما عملیاتی شدن این برنامه در دوره‌های مختلف به تاخیر افتاده است.

رئیس کل بانک مرکزی یک‌سال قبل محدودیت‌های بانکی را یکی از موانع اجرای این سیاست اعلام کرده و گفته بود که پس از توافق ایران و غرب در باره برنامه هسته‌ای یکسان‌سازی نرخ ارز اجرایی خواهد شد.

به‌رغم تمام این وعده‌ها زمستان سال گذشته وزیر امور اقتصادی و دارایی «محدودیت تبادل ارز» را مانع اصلی سیاست یکسان سازی نرخ ارز اعلام کرد و گفت که دولت در قانون بودجه ۹۵ این برنامه را عملیاتی می‌کند. حال با گذشت چهار ماه از سال ۹۵ رئیس کل بانک مرکزی باردیگر گفته است که دولت به‌دنبال اجرای این برنامه است.

ولی‌الله سیف جمعه یکم مرداد به خبرگزاری خانه ملت گفت: تک نرخی شدن ارز از اولویت‌های بانک مرکزی در سال‌جاری است. او بدون اینکه زمان اجرای این برنامه را اعلام کند، گفت که بانک مرکزی تلاش بی‌وقفه‌ای را انجام می‌دهد تا ارز تک‌نرخی تا پایان سال محقق شود.

دولت در قانون بودجه امسال قیمت یک دلار را ۲۹۷۷ تومان تعیین کرده است. این در حالی است که قیمت دلار در مرکز مبادلات ارزی که پس از بحران افزایش قیمت دلار در دولت دهم تاسیس شد، حداقل ۱۰۰ تومان بیشتر از نرخ دولتی ارز است و  یک دلار در بازار آزاد و صرافی‌ها نیز حدود ۳۵۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی در باره نرخ ارز پس از یک‌سازی توضیحی ارائه نکرده است اما سخنگوی دولت زمستان سال گذشته گفته بود که قیمت واقعی دلار همان نرخ بازار آزاد است و دولت نمی‌خواهد در تعیین قیمت دخالت کند.

نرخ سود بانکی تک‌رقمی می‌شود

سیف همچنین از ادامه کاهش نرخ سود بانکی خبر داده و کاهش نرخ سود بانکی تا مرز نرخ تورم را « هدف نهایی» دولت اعلام کرده است.

او گفته که بانک مرکزی کاهش نرخ سود بانکی تا حد فعلی را رها نخواهد کرد و به‌دنبال آن است که نرخ سود بانکی همانند تورم تک‌رقمی شود. یک‌ماه قبل شورای عالی پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی را ۱۵ درصد و نرخ وام بانکی را ۱۸ درصد اعلام کرد. با این‌حال رسانه‌های داخلی ایران از عدم اجرای این برنامه از سوی بانک‌ها خبر داده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی هم با تائید خبر تخلف «دو درصدی برخی از بانک‌ها» گفته است که بانک مرکزی در این حوزه سکوت نکرده و کاهش نرخ سود بانکی را تا رسیدن به نتیجه پیگیری خواهد کرد.


در همین زمینه

Share