Share

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به سخنان اخیر عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت که او باید «به عواقب سخنان خود کمی بیشتر بیندیشد».

وزیر امور خارجه عربستان ایران را «تهدیدی مستقیم» برای عربستان سعودی و منطقه خوانده بود

به گزارش خبرگزاری مهر، قاسمی شنبه دوم مرداد در واکنش به سخنان عادل الجبیر، عربستان را «پدر القاعده و داعش» خواند و اظهارات او را نتیجه «سرخوردگی» پس از انتشار گزارش محرمانه ۱۱ سپتامبر دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: «عادل الجبیر ظاهراً هر موقع دچار سرخوردگی می‌شود، سخنان مضحکی را در مورد کشورمان به زبان می آورد که به وی توصیه می شود در چنین مواقعی از اظهار نظر اجتناب وزرد و به عواقب سخنان خود کمی بیشتر بیندیشد».

وزیر امور خارجه عربستان پنجشنبه ۲۱ ژوئیه در گفت و گو با شبکه یورونیوز ایران را «تهدیدی مستقیم» برای عربستان سعودی و منطقه خواند و گفت: «۳۵ سال تجاوز از سوی این کشور به پادشاهی عربستان سعودی و متحدانش کافی است. ما چنین چیزی را تحمل نخواهیم کرد».

او همچنین ایران را حامی حزب‌الله لبنان و حوثی‌های یمن دانست و اضافه کرد: «ما گفتیم از هر توافقی که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود، که برخوردار از مکانیسم قوی بازرسی دقیق و سرزده باشد و در صورت نقض توافق اجازه بازگرداندن تحریمها را بدهد استقبال می کنیم. آنچه که مایه نگرانی ما بود و هست دسترسی ایران به منابع مالی است».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به این اظهارات گفت: «عادل الجبیر که این روزها سخت سرگرم پاک کردن جای پای دخالت‌های سران، مقامات و سازمان‌های رسمی کشورش در عملیات‌های گوناگون تروریستی چند دهه اخیر است، گمان می‌برد با فرافکنی می‌تواند افکارعمومی جهان را از رسوایی‌های بی‌پایان کشورش به عنوان پدر القاعده و داعش منحرف کند».

مقامات ایران، عربستان سعودی را حامی تروریسم در منطقه می‌دانند و بارها اعلام کرده‌اند که افرادی را که وابسته به گروه‌های تروریستی بوده‌اند و از سوی عربستان سعودی حمایت می‌شدند، دستگیر کرده‌اند.

عربستان این ادعا را تکذیب می‌کند و می‌گوید که داعش را به رسمیت نمی‌شناسد و با آن‌ها در جنگ است و تنها از گروه‌های میانه‌رو در سوریه حمایت می‌کند.

بیشتر بخوانید:

عربستان اعزام مخالفان مسلح به ایران را تکذیب کرد

Share