Share

هر هفته منتظرند نام‌شان خوانده شود. منتظرند که یکی دو روز پیش از روز اجرای حکم به انفرادی برده شوند و بعد به حکمی جان‌شان ستانده شود.

zendani

۳۶ زندانی عقیدتی اهل سنت در سالن ۱۰ بند چهار زندان رجایی‌شهر زیر حکم اعدام هستند. حکم اعدام هفت نفر از این ۳۶ نفر فعال عقیدتی اهل سنت در مرحله بدوی‌ست (ابلاغ حکم اعدام هفت زندانی اهل سنت) و بقیه آن‌ها یعنی ۲۹ نفر باقی‌مانده که حکم‌شان تایید شده، در مرحله اجرای احکام به سر می‌برند و هر هفته و هر روز امکان اجرای حکم اعدام آن‌ها وجود دارد.

ﮐﺎﻭه ﻭﯾﺴﯽ، ﺑﻬﺮﻭﺯ ﺷﺎﻧﻈﺮﯼ، ﻃﺎﻟﺐ ﻣﻠﮑﯽ، ﺷﻬﺮﺍﻡ ﺍﺣﻤﺪﯼ، ﮐﺎﻭه ﺷﺮﯾﻔﯽ، ﺁﺭﺵ ﺷﺮﯾﻔﯽ، ﻭﺭﯾﺎ ﻗﺎﺩﺭﯼ ﻓﺮﺩ، ﮐﯿﻮﺍﻥ ﻣﻮﻣﻨﯽ ﻓﺮﺩ، ﺑﺮﺯﺍﻥ ﻧﺼﺮﺍﻟﻠﻪ ﺯﺍﺩﻩ، ﻋﺎﻟﻢ ﺑﺮﻣﺎﺷﺘﯽ، ﭘﻮﺭﯾﺎ ﻣﺤﻤﺪﯼ، ﺍﺣﻤﺪ ﻧﺼﯿﺮﯼ، ﺍﺩﺭﯾﺲ ﻧﻌﻤﺘﯽ، ﻓﺮﺯﺍﺩ ﻫﻨﺮﺟﻮ، ﺳﯿﺪ ﺷﺎﻫﻮ ﺍﺑﺮﺍﻫﯿﻤﯽ، ﻣﺤﻤﺪ ﯾﺎﻭﺭ ﺭﺣﯿﻤﯽ، ﺑﻬﻤﻦ ﺭﺣﯿﻤﯽ، ﻣﺨﺘﺎﺭ ﺭﺣﯿﻤﯽ، ﻣﺤﻤﺪ ﻏﺮﯾﺒﯽ، ﻓﺮﺷﯿﺪ ﻧﺎﺻﺮﯼ، ﻣﺤﻤﺪﮐﯿﻮﺍﻥ ﮐﺮﯾﻤﯽ، ﺍﻣﺠﺪ ﺻﺎﻟﺤﯽ، ﺍﻣﯿﺪ ﭘﯿﻮﻧﺪ، ﻋﻠﯽ ﻣﺠﺎﻫﺪﯼ، ﺣﮑﻤﺖ ﺷﺮﯾﻔﯽ، ﻋﻤﺮ ﻋﺒﺪﺍﻟﻠﻬﯽ، ﺍﻣﯿﺪ ﻣﺤﻤﻮﺩﯼ، عبدالرحمان سنگانی و سید جمال سید موسوی، ۲۹ زندانی عقیدتی اهل سنت محبوس در زندان رجایی‌شهر هستند که حکم اعدام‌شان به دایره اجرای احکام رفته است:

«۲۷ زندانی اهل سنت در خطر اعدام قرار دارند»

همچنین حکم اعدام هفت زندانی عقیدتی اهل سنت دیگر محبوس در این زندان یعنی قاسم آبسته، داود عبداللهی، کامران شیخه، خسرو بشارت، ایوب کریمی، انور خضری و فرهاد سلیمی در مرحله بدوی صادر شده است. این زندانیان اعتراض خود را به این حکم به صورت کتبی ارائه کرده‌اند و منتظر بررسی پرونده خود در دیوان عالی کشور هستند.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این زندانیان اهل سنت از سوی دستگاه قضایی با اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، عضویت در گروه‌های سلفی، افساد فی‌الارض و محاربه به اعدام محکوم شده‌اند و جزییات فعالیت‌های ایشان از سوی مقامات امنیتی و مسئولان قضایی به‌صورت شفاف بیان نشده است.

این زندانیان که ماموران وزارت اطلاعات اکثر آن‌ها را در سال‌های ۸۸ تا ۹۰ بازداشت کرده‌اند، بدون داشتن وکیل یا ارتباط با خانواده، ماه‌ها در سلول‌های انفرادی نگه‌داری شده‌اند. برخی از این زندانیان می گویند که اعتراف‌های اخذ شده از آن‌ها در زیر فشار در زندان و با شلاق و شکنجه از آن‌ها گرفته شده است: زندانیان اهل سنت؛ شکنجه، اعتراف و اعدام


در همین زمینه

نامه‌ای از زندانیان عقیدتی اهل سنت زندان رجایی شهر


ایشان می‌گویند که به دلیل اعتقادات مذهبی، برگزاری و شرکت در جلسات مذهبی و پخش مطالب مذهبی مورد نظر خود به وسیله نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

لازم به ذکر است که بیش‌تر این احکام اعدام را قاضی محمد مقیسه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران صادر کرده است.

خبرگزاری هرانا همچنین گزارش داده است که اوائل مرداد ماه سال جاری، گروهی از فیلمبرداران “سیمای جمهوری اسلامی” به سالن زندانیان عقیدتی اهل سنت در زندان رجایی‌شهر رفته‌اند و «بعد از فیلمبرداری از سالنی که قبلا تمیز و صحنه‌آرایی شده بود، از تعدادی از زندانیان این سالن که عمدتا از هشت سال قبل در بازداشت به‌ سر می‌برند درخواست مصاحبه کرده‌اند.»

بنا بر همین گزارش، این مصاحبه‌ها که مشخصا از چهار نفر از این زندانیان به نام‌های کاوه شریفی، کاوه ویسی، بهروز شانظری و طالب ملکی گرفته شده‌اند، پیش از پخش مستند “در عمق ناکامی” که از شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی پخش شده‌ است، انجام شده‌اند.

این “مستند” به روایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به رد‌ گیری، دستگیری و اعترافات عوامل عملیات تروریستی محتمل در تهران می‌پردازد. این گزارش مدعی شده است که افراد بازداشت شده منتسب به گروه داعش بوده‌اند.

همچنین اوائل مرداد ماه سال جاری تقاضای اعاده دادرسی شهرام احمدی، یکی از این زندانیان عقیدتی اهل سنت محکوم به اعدام و محبوس در زندان رجایی‌شهر در دیوان عالی کشور رد شد. بنا بر گزارش‌ها قاضی اجرای احکام زندان رجایی‌شهر هم اعلام کرده است افرادی که اعاده دادرسی آنان رد می‌شود، بهتر است خود را برای اعدام در آینده نزدیک آماده کنند.

این در حالی است که وکیل شهرام احمدی با استناد به این مساله که موکلش مرتکب عمل خشونت‌آمیزی نشده و عضو هیچ گروه مخالف نظامی نبوده، به این حکم اعتراض کرده بود.

در آخرین موارد اعدام زندانیان اهل سنت در زندان رجایی‌شهر، در سحرگاه ۱۳ اسفند سال ۱۳۹۳، حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، صدیق محمدی و سیدهادی حسینی، از زندانیان اهل سنت محبوس در زندان رجائی شهر در این زندان اعدام شدند:

شش زندانی کرد سنی اعدام شدند

پیکرهای این زندانیان اعدام شده به خانواده‌های ایشان تحویل داده نشد و بنا بر گزارش‌ها در گورستان بی‌بی سکینه کرج به خاک سپرده شدند.

گفتنی است که اعضای خانواده‌های زندانیان عقیدتی اهل سنت اعدام شده در آن زمان از حضور در این گورستان و انجام مراسم خاکسپاری فرزندان خود منع شدند.

پیش از آن و در هفتم دی ماه ۱۳۹۱ هم شش زندانی دیگر اهل سنت محبوس در زندان رجایی‌شهر به نام‌های بهرام احمدی، کیوان زند کریمی، هوشیار محمدی، محمدظاهر بهمنی، اصغر رحیمی و بهنام رحیمی در این زندان اعدام شدند.


در همین زمینه

زندانیان اهل سنت: اعتصاب، قبل از اعدام جان ما را می‌گیرد

اعدام اقلیت‌ها؛ همراهی فعال، سکوت و تردید

Share