Share

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، می‌گوید که ایران نسبت به سه کشور عضو ۱+۵ برای افشای برخی از اطلاعات محرمانه برجام ظن دارد.

او می‌گوید شخصی یا گروهی مرتبط با این سه کشور ممکن است بخشی از اطلاعات محرمانه مرتبط با ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را افشا کرده باشند. به نظر کمالوندی هدف فشار آوردن بر دولت کنونی آمریکاست.

Behrouz Kamalvandi Behrooz Kamalvandi Iran Nuke Barjam Archive

شب شنبه ۳۰ ژوئیه/۹ مرداد، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگوهای تلفنی با صداوسیما، «ایلنا» و دیگر رسانه‌های داخلی ایران گفت که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای پشت ماجرای درز اطلاعات محرمانه ایران نبوده است اما اکنون ایران به سه کشور دیگر مشکوک است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نگفته است که سه کشوری که ممکن است در درز اطلاعات محرمانه توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های ۵+۱ (برجام) نقش داشته باشند، کدام‌ هستند.

این سخنگو اما گفته است که کسانی که این سندها را به بیرون درز داده‌اند می‌توانند «بخش‌ها یا افراد خاصی از سه کشور» باشند.

کمالوندی می‌گوید که هدف از درز اطلاعات محرمانه ایران و آژانس، فشار آوردن به دولت کنونی ایالات متحده است: «به نظر می‌رسد هدف آنها فشار آوردن به دولت آمریکا در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری این کشور باشد».

به گفته کمالوندی، کسانی از درز این اطلاعات سود می‌برند که بتوانند به دولت بارک اوباما فشار بیاورند: «می‌خواهند بگویند برخلاف گفته مقام‌های آمریکایی توان هسته‌ای ایران نه تنها کاهش نیافته، بلکه از سال دهم به بعد نیز رو به توسعه خواهد رفت.»

این صحبت‌ها، واکنش کمالوندی به بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که در آن اتهام ایران مبنی بر دست داشتن در درز این اطلاعات را تکذیب کرده است.

بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جمعه ۲۹ ژوئیه/ هشتم مرداد در سایت رسمی آژانس منتشر شد و گفت که ادعای مقامات ایران درباره امکان درز بخشی از اسناد اعلامیه اولیه پروتکل الحاقی به دست این نهاد بین‌المللی صحت ندارد.

بهروز کمالوندی در گفت‌وگو با خبرنگار «ایلنا» با اشاره به پاسخ آژانس اظهار کرد: «ما به افشای بخش‌هایی از سند آژانس اعتراض کرده و تذکر هم دادیم و خود آژانس نیز در این خصوص نگرانی‌های خود دارد».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درنهایت گفت که ایران از افشا شدن این اطلاعات محرمانه ترسی ندارد و «اگر همه سند همکاری ایران و آژانس هم بیرون بیاید نمی‌تواند به امنیت و فعالیت‌های هسته‌ای ما ضربه بزند.»

۲۸ تیر سال جاری خبرگزاری آسوشیتدپرس سند محرمانه‌ای را در ارتباط با توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی منتشر کرده بود. طبق سند آسوشیتدپرس، ایران تا سال ۲۰۲۷ وارد مرحله جایگزینی سانتریفیوژهای نسل گذشته با دستگاه‌های نسل جدید می‌شود و از این طریق توان هسته‌ای خود را افزایش خواهد داد.

در همین زمینه:

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: اسناد محرمانه برجام توسط این نهاد فاش نشده است

در نزدیکی آژانس فدرال امور مهاجران آلمان یک انفجار روی داد

اعتراض کتبی ایران به آژانس به‌خاطر درز اطلاعات محرمانه

Share