Share

زید ابن رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز جمعه ۵ اوت /۱۵ مرداد در بیانیه‌ای اعدام ۲۰ نفر از اهل سنت در زندان رجایی شهر را محکوم کرد.

Archive-prison

کمیسر عالی حقوق بشر در این بیانه نوشته است که این ۲۰ نفر به اتهام آنچه دولت جمهوری اسلامی ایران ادعا می‌کند که «جرایم تروریستی‌اند» اعدام شده‌اند اما این اتهام جنایی «پیش از حد مبهم» است.

او در ادامه نوشته: «در بسیاری از موارد، شک و تردید جدی در مورد منصفانه بودن روند محاکمه، توجه به فرایند قضاوت عادلانه، دیگر حقوق متهمان وجود دارد.»

زید ابن رعد حسین به اقلیت قومی و مذهبی بودن اعدام‌شدگان هم اشاره کرده است که اکثر کردهای شافعی مذهب بودند: «گزارش‌ها نشان می‌دهند که اکثر، اگر نه همه، از اعدام‌شدگان از یک گروه اقلیت بودند – از جامعه کرد اهل سنت.»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در نامه خود از شخص شهرام احمدی، یکی از اعدام‌شدگان، نام آورده است.

او به گفته‌های شهرام احمدی اشاره‌کرده که زیر شکنجه به اجبار اعتراف کرده است: «او کتک‌خورده است؛ یک قطعه کاغذ سفید را امضاء کرده که اعتراف‌های اجباری بر آن ثبت شده است.»

به اعضای خانواده شهرام احمدی اجازه داده نشد که پیش از اعدام او را ببینید و آنها را به‌جای زندان رجایی شهر به گورستان فرستادند.

زید همچنین به اعدام حسن افشار که ماه پیش به اتهام تجاوز در ایران اعدام شد اعتراض کرده است. افشار در هنگام ارتکاب این اتهام ۱۷ سال داشته که از این رو نوجوان و زیر ۱۸ سال محسوب می‌شده؛ این اعدام تخطی ایران از قوانین بین‌المللی حقوق کودک است.

در همین زمینه:

هم‌بند شدن با هموطنان کرد اهل سنت و چند ملاحظه

اعدام اهل سنت، القاعده سنی و القاعده شیعه

چرا زندانیان اهل سنت اعدام شدند؟

Share