Share

مرضیه امیری، مادر شهرام امیری، کارشناس فیزیک هسته‌ای زندانی در ایران به تعدادی از خبرگزاری‌های فارسی زبان گفت که پسرش اعدام شد.

shahram amiri2

شهرام امیری هنگام بازگشت به ایران مورد استقبال مقامات ایران از جمله حسن قشقاوی قرار گرفت

مادر شهرام امیری گفت که او در آخرین دیدار با پسرش از او شنیده که قرار است به زودی اعدام شود.

او گفت که فرزندش چهارشنبه ۱۳ مرداد در مکانی نامعلوم اعدام شد.

خانم امیری می‌گوید جسد فرزندش را ماموران امنیتی به کرمانشاه برده بودند. او توضیح داد که جسد فرزندش را دیده و بر گردن او اثر طناب دار بوده است.

تاکنون هیچ مقام قضایی و رسانه‌های داخلی در ایران در این باره خبری منتشر نکرده‌اند.

شهرام امیری که بود؟

در اوایل تابستان ۱۳۸۹ انتشار چندین ویدئوی متناقض منجر شد تا نام شهرام امیری در رسانه‌ها مطرح شود.

او ابتدا در یک ویدئو اعلام کرده بود که برای تحصیل به آمریکا پناهنده شده و پس از آن در ویدئو دیگری اعلام کرده بود طی سفر حج در عربستان ربوده شده است.

شهرام امیری پس از بازگشت به ایران با حضور در چند برنامه تلویزیونی با بیان جزئیات چگونگی ربایش خود از عربستان توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا ، اعلام کرد که به «مدد الهی و یاری چند دوست معتمد از ایران»، توانسته از دست سازمان سیا و اف بی‌ آی بگریزد و به دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن پناه ببرد.

شهرام امیری، کارشناس فیزیک هسته‌ای که به ایالات متحده آمریکا رفته بود، در سال ۱۳۸۹ از آمریکا به ایران بازگشت.

به گفته خانواده او، چهار ماه پس از بازگشت به ایران «ابتدا مقام‌های قضایی او را در یک خانه امن در شرق تهران نگهداری می‌ کردند که دو بار نیز به وی اجازه داده بودند در آخر هفته با خانواده اش در یک مجتمع تفریحی – فرهنگی به نام «طلاییه» در شمال شرق تهران دیدار داشته باشد».

خانواده او می‌گویند که تماسشان با امیری یک ماه بعد قطع شد و او را به یک سلول انفرادی منتقل کردند.

به روایت این خانواده، آنها با وجود مراجعه به دفتر رهبر ایران و رئیس مجلس نزدیک به دوسال با او هیچ ملاقاتی نداشتند.

به روایت یک عضو خانواده امیری که نخواسته بود نامش فاش شود، همسر او در یکی از پیگیری‌هایش در دادگاه شهرام امیری را به طور اتفاقی درحالی می‌بیند که او توان حرکت نداشته و دو نفر زیر بغل او را گرفته بودند. شهرام امیری فریاد می‌زده یک ماه است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

خانواده او تأیید کرده بودند که شهرام امیری در زندان حشمتیه تهران، مورد شکنجه‌های روحی و جسمی قرار گرفت و در این دوران یک‌بار نیز به مدت یک هفته، در بیمارستان ۵۰۴ ارتش در تهران بستری بود.

زندان «حشمتیه» یکی از زندانی‌های امنیتی متعلق به ارتش ایران است که با درجه بالای امنیتی طبقه‌بندی می‌شود.

همان زمان روزنامه واشنگتن پست از قول مقام‌های آمریکایی نقل کرده که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، بیش از پنج میلیون دلار به این متخصص هسته‌ای پیشنهاد کرده بود تا او در ازای آن، اطلاعاتی در مورد برنامه هسته‌ای ایران را در اختیار این سازمان قرار دهد.

رسانه‌های آمریکایی این اطلاعات را مربوط به احداث یک مرکز جدید غنی‌سازی اورانیوم در نزدیکی قم دانسته‌‌ بودند که توسط شهرام امیری به آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتقل شده بود.

خانواده او تیرماه ۹۳ به سحام نیوز گفته بودند که شهرام امیری در بازداشتگاه پادگان جی است و دست به اعتصاب غذا زده است.

اکنون خبر اعدام او در حالی اعلام می‌شود که در سال ۱۳۹۱خانواده امیری از محکومیتش به ده سال زندان و پنج سال تبعید به شهرستان خاش، به اتهام «تماس و برقراری ارتباط مجرمانه با کشورهای متخاصم و اقدام علیه امنیت ملی و در اختیار گذاردن اطلاعات طبقه بندی شده به دشمن» خبر داده بودند.

حکم او توسط شعبه هفتم دادگاه نظامی‌‌ تهران صادر شده بود.

Share