Share

وزارت خارجه آمریکا در یک اظهارنظر رسمی استفاده جنگنده‌های روسیه از پایگاه هوایی نوژه همدان برای حمله به مواضع داعش را مورد انتقاد قرار داد اما آن را تعجب‌آور ندانست.

یکی از تصاویری که از استقرار جنگنده‌های روسی در پایگاه هوایی همدان منتشر شده است.

یکی از تصاویری که از استقرار جنگنده‌های روسی در پایگاه هوایی همدان منتشر شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۲۶ مرداد / ۱۶ اوت درباره حمله جنگنده‌های روسیه از همدان گفت: «این تحول مایه تأسف است، اما تعجب‌آور نیست.»

او افزود دخالت ایران در اوضاع منطقه وضعیت پیچیده کنونی را پیچیده‌تر می‌کند و هدف پایان دادن به درگیری‌ها در سراسر سوریه را باز هم دورتر خواهد کرد.

روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد / ۱۶ اوت روسیه اعلام کرد که تعدادی از جنگنده‌های توپولوف خود را در پایگاه هوایی نوژه همدان مستقر کرده است و این جنگنده‌ها نخستین عملیات هوایی خود از این پایگا‌ه‌ را در حلب انجام داده‌اند.

به‌گفته وزارت دفاع روسیه در این حملات پنج انبار مهمات نظامی و سوخت ذخیره‌سازی شده، و همچنین اردوگاه‌های آموزشی و مدیریت تروریست‌ها منهدم و بسیاری از اسلام‌گرایان تندرو کشته شده‌اند.

در همین پیوند کریس گارور، سخنگوی نیروهای آمریکایی در بغداد نیز گفته است پیش از استقرار جنگنده‌های روسی در ایران، روسیه به ائتلاف جهانی علیه داعش، به رهبری آمریکا گفته است که جنگنده‌های این کشور احتمال دارد در مسیری پرواز کنند که نزدیک به نیروهای ائتلاف در عراق و سوریه باشد.

این مقام آمریکایی گفته است امنیت پرواز جنگنده‌ها روسی تأمین شده است.

مقامات ایرانی به‌طور روشن و صریح درباره پرواز جنگنده‌های روسی از پایگاه هوایی همدان اظهارنظری نکرده‌اند اما از همکاری‌های نظامی ایران و مسکو سخن گفته‌اند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، همکاری‌های تهران – مسکو برای مبارزه با تروریسم در سوریه را «راهبردی» توصیف کرد و گفت: «ما در این زمینه تبادل ظرفیت و امکانات داریم.»

کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی، نیز گفته است همکاری بین ایران، روسیه و سوریه از مدتی قبل آغاز شده و «در مسیر فزاینده‌ای در حال انجام و اجراست.»

در همین حال وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ تازه‌ای از تماس تلفنی سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور با جان کری، همتای آمریکایی خود خبر داد. آن‌ها درباره هماهنگی‌های بین دو کشور برای مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه و آخرین تحولات این کشور و شهر حلب گفت‌وگو کردند.

بیشتر بخوانید:

همکاری نظامی ایران و روسیه در جنگ سوریه: پرواز جنگنده‌های روس از همدان

Share