Share

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران در پاسخ به اعتراض نمایندگان مجلس شورای اسلامی که گفته‌اند حضور هواپیماهای روسی در ایران باید در مجلس بررسی شود گفت که این موضوع ربطی به مجلس ندارد و «تصمیم نظام در جهت مقابله با داعش و تروریست‌ها در سوریه» بوده است.

dehghan

وزیر دفاع ایران از مذاکرات بین ایران، روسیه و چین برای برگزاری رزمایش مشترک خبر داد

به گزارش خبرگزاری فارس، دهقان شنبه ۳۰ مرداد در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت که ایران «به هیچ عنوان» پایگاهی در اختیار روسیه نگذاشته بلکه تسهیلاتی برای عملیات مورد توافق ایران و روسیه «علیه داعش در سوریه» در اختیار آنها قرار داده است.

دهقان گفت: «تا هر زمان که لازم باشد به روس‌ها اجازه استفاده از پایگاه هوایی نوژه را خواهیم داد و ممکن است هواپیماهای آنها در آنجا مسلح شوند و یا تغییرات جزئی هم صورت بگیرد».

روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد/ ۱۶ اوت روسیه اعلام کرد که تعدادی از جنگنده‌های توپولوف خود را در پایگاه هوایی نوژه همدان مستقر کرده است و این جنگنده‌ها نخستین عملیات هوایی خود از این پایگا‌ه‌ را در حلب انجام داده‌اند.

در پی انتشار این خبر ۲۰ نماینده مجلس ۲۸ مرداد در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس، از او خواستند تا برای بررسی استفاده جنگنده‌های روسی از پایگاه هوایی نوژه همدان مقدمات برگزاری یک نشست علنی با مسئولان مربوطه را فراهم سازد.

وزیر دفاع ایران نصب سامانه اس-۴۰۰ توسط روسیه در همدان را تکذیب کرد.

او همچنین اضافه کرد که ایران با روسیه و چین برای برگزاری رزمایش مشترک نظامی و امداد دریایی مذاکراتی کرده است.

در همین زمینه: روسیه: استقرار جنگنده‌های روس در همدان نقض هیچ قطعنامه شورای امنیت نیست

شکایت ایران از روسیه و سامانه اس-۳۰۰

وزیر دفاع ایران گفت که ایران شکایت خود را از روسیه به دلیل تأخیر در تحویل دادن سامانه موشکی اس-۳۰۰ پس گرفته است زیرا «شکایت قبلی بنا بود زمانی که طرف مقابل قرارداد را به طور کامل اجرا کرد پس گرفته شود».

دهقان گفت: «روس‌ها می‌خواستند به جای اس- ۳۰۰، سامانه  اس- ۴۰۰ و آنتی ۲۵۰۰ بدهند که ما قبول نکردیم».

به گفته وزیر دفاع ایران، روسیه بخش عمده‌ای از سامانه موشکی اس-۳۰۰ را به ایران تحویل داده است و بقیه آن در حال بارگیری است و تا دو ماه آینده به ایران منتقل خواهد شد.

دهقان گفت ارتباط نظامی ایران با روسیه و پذیرش هواپیماهای روسی به درخواست دولت سوریه صورت گرفته است.

هفته گذشته حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس از استقرار بخشی از سامانه موشکی اس-۳۰۰ در ایران خبر داد و گفت که پیگیری حقوقی شکایت از روسیه در حال حاضر ضرورتی ندارد.

بیشتر بخوانید:

۲۰ نماینده مجلس خواهان نشست غیرعلنی درباره حضور نظامی روسیه در ایران شدند

Share