Share

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر  ایران، اعدام گروهی ۱۲ نفر را به اتهامات جرایم مرتبط با مواد مخدر، محکوم کرد. این افراد علی‌رغم هشدار آقای شهید و فعالان مدنی مخالف اعدام، سحرگاه شنبه ششم شهریور در محوطه زندان کرج به دار آویخته شدند: ۱۲نفر در زندان کرج اعدام شدند

کارتون از رضا مختار‌جوزانی

کارتون از رضا مختار‌جوزانی

احمد شهید، جمعه پنجم شهریور در اطلاعیه‌ای درباره اعدام این ۱۲ نفر در روز شنبه هشدار داده و ابراز تأسف کرده بود. به گفته او جرایم مرتبط با مواد مخدر «بر اساس قوانین بین‌المللی، جرایم جدی محسوب نمی‌شوند.»

یکی از اعدام‌شدگان علی‌رضا مددپور است که در جریان محاکمه‌ای ۲۰ دقیقه‌ای و بدون دیدن وکیل تسخیری‌اش به اعدام محکوم شده بود. در بیانیه‌ای که دفتر احمد شهید در اعتراض به این اعدام‌ها منتشر کرده، از مدد‌پور به عنوان یک نظافتچی نام برده شده است که هنگام دستگیری در خانه‌ای که یک کیلوگرم شیشه در آن پیدا شده، کار می‌کرده است.

او در سال ۹۰ دستگیر شده بود.

برخی فعالان حقوق بشر گفته‌اند که خانواده آقای مددپور بارها و بارها از مقام‌های قضایی دادخواهی کردند، اما به نتیجه‌ای نرسیدند. از فقر و نداشتن نفوذ در دستگاه قضایی به عنوان عوامل نادیده گرفته شدن دادخواهی این خانواده یاد شده است. درخواست اعاده دادرسی و تجدید‌نظر خواهی این متهم هم (برای عفو و محاکمه مجدد) هم پذیرفته نشده است.

احمد شهید اما اعدام این ۱۲ زندانی را نقض قوانین بین‌المللی دانسته و گفته است که مقام‌های ایرانی خود می‌دانند که این اعدام‌ها تاثیری در شمار جرایم مرتبط با مواد مخدر نداشته و در کاهش این جرایم موثر نبوده است.

محمدباقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ایران، روز شنبه ششم شهریور ماه در همین زمینه گفته است که اعدام قاچاقچیان مواد مخدر تاکنون بازدارندگی نداشته و این موضوع به صورت مکتوب به رییس قوه قضاییه اعلام شده است:

معاون اجتماعی قوه قضائیه: اعدام قاچاقیان مواد مخدر بازدارندگی نداشته است

 

 

احمد شهید همچنین با اشاره به آمار مرکز اسناد حقوق بشر ایران گفته است که از میان ۹۶۶ فرد اعدام شده در سال گذشته میلادی، بیش از نیمی از افراد به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شده‌اند.

بحث بازنگری در قوانین اعدام به دلیل جرایم مرتبط با مواد مخدر از سال گذشته به شکلی جدی در ایران مطرح است و مقام‌های عالی‌رتبه حقوقی و قضایی درباره آن صحبت می‌کنند. در یکی از تازه‌ترین این اظهارنظرها روح‌الله حضرت‌پور، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران از وجود چهار هزار و ۵۰۰ محکوم به اعدام در زندان‌های ایران خبر داده و بر ضرورت بازنگری در قوانین اعدام تاکید کرده است.

Reza Jozani Edam Death Human rights right to life May 2016 - Copy

Share