Share

احسان مازندرانی، روزنامه‌نگار زندانی در زندان اوین با انتشار نامه‌ای سرگشاده گفته است که برای رسیدن به خواسته‌هایش از روز پنج‌شنبه اول مهر ماه دست به اعتصاب غذای نامحدود خواهد زد.

Ehsan-Mazandarani

او نوشته است که در طول ۱۰ ماه گذشته «در یک پروژه شبه آدم‌ربایی، روزها و شب‌های طاقت‌فرسا و رقت‌انگیزی» را گذرانده است.

این زندانی سیاسی پیش از این هم در اعتراض به شرایط و وضعیت نگهداری‌اش در زندان، بیش از یک ماه اعتصاب غذای خشک و تر کرده بود: انتقال چند ساعته احسان مازندرانی به بیمارستان در پی ادامه اعتصاب غذا

احسان مازندرانی خواستار «تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره علت بازداشت پنج روزنامه‌نگار»، «شفاف‌سازی درباره نفوذ و برخورد قانونی با عوامل فریب رهبر معظم انقلاب و افکار عمومی»، «در اختیار قرار دادن زمانی از برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری» به او و «دیگر گروگان‌ها» و «آزادی مشروط برابر آیین دادرسی کیفری با توجه به گذراندن بیش از یک سوم دوران حبس» خود شده است.

به گزارش سایت زیتون، مازندرانی با انتقاد از روش‌های بازجویی نوشته است که «آقایان تا کدام حریم‌های خصوصی اقدام به نصب دوربین و شنود کرده بودند».

او در عین حال نوشته است که در این‌باره سخن نمی‌گوید، گرچه گزارش مفصل محرمانه‌ای برای علی خامنه‌ای نوشته که فروردین‌ ماه سال ۹۵ از سوی اکبر هاشمی‌ رفسنجانی به دست رهبر ایران رسیده است.

مدیر مسئول سابق روزنامه فرهیختگان با اشاره به بازداشت روزنامه‌نگاران در پروژه‌ای با عنوان «پروژه نفوذ»، نوشته است که این پروژه برای فریب یکی از مقامات عالی نظام و همچنین ضربه به دولت طراحی شده بود که با گزارش او به رهبر ایران «باطل‌السحر پروژه دلواپسان» شد.

مازندرانی نوشته است که در صورت تداوم خباثت رسانه‌ها و عناصر وابسته به دلواپسان علیه او، چاره‌ای جز انتشار آن گزارش محرمانه نخواهد داشت.

این روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی همچنین نوشته است که نامه او برای شفاف‌سازی ابعاد پرونده نزد افکار عمومی ضرورت دارد و «به اعتبار نظام هم لطمه نمی‌زند».

او با اشاره به بازداشتش در سال ۹۱ نوشته است که بازجوهای او «بازجوهای مهدی هاشمی» بوده‌اند و از او خواسته‌اند علیه مهدی هاشمی به دروغ اعتراف کند و بگوید به اتفاق مشغول پرونده‌سازی یا ساخت فیلم علیه فرزندان یکی از مقام‌های عالی نظام بوده‌اند.

مازندرانی همچنین نوشته است که شرط آزادی او از یک سلول دو در یک متر، اعتراف دروغ علیه خودش بوده و به همین دلیل او در اعترافی علیه خودش نوشته است که با یکی از سایت‌های فارسی زبان خارج از کشور ارتباط داشته‌ است و رقم خنده‌دار ۲۶۵ هزار تومان را دریافت کرده‌ است.

احسان مازندرانی بیست و سوم شهریور ماه هم در نامه‌ای به جعفر منتظری، دادستان کل کشور، با اشاره به نامه قبلی‌اش به این مقام قضایی، نوشته بود که آن نامه ۱۴ صفحه‌ای درباره «بخش‌هایی از پرونده»، نتیجه‌ای در پی نداشته و علت بی‌نتیجه ماندن آن، «نه کم‌عنایتی دادستان محترم کل، که بی‌تقصیری مجموعه دستگاه قضا از ابتدا تا انتهای این ماجرای سیاسی» است.

او در نامه اخیر خود به این مقام قضایی نیز خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب از سوی مجلس در مورد بازداشت‌هایی شده بود که با ادعای نفوذی بودن فرد دستگیر شده انجام شده‌اند.

این بازداشت‌ها همچنان ادامه دارند و در آخرین مورد آن‌ها، «نهادی امنیتی»، صدرا محقق، روزنامه‌نگار و دبیر سرویس اجتماعی روزنامه شرق را بازداشت کرده است.

در کنار بازداشت‌ روزنامه‌نگاران با اسم رمز پروژه نفوذ، یاشار سلطانی، مدیرمسئول سایت «معماری‌نیوز» هم که به علت انتشار گزارش‌هایی درباره واگذاری املاک شهرداری تهران به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود، روز شنبه ۲۷ شهریور پس از مراجعه به دادسرا به علت ناتوانایی در ارائه وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی بازداشت شد.

با کلید خوردن پروژه نفوذ در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، یازدهم آبان ماه سال گذشته، عیسی سحرخیز، آفرین چیت‌ساز، احسان مازندرانی، سامان صفر‌زایی و داود اسدی، دستگیر و محاکمه شدند.

در این‌باره بیشتر بخوانید:

اعتراض بازداشت‌شدگان «پروژه نفوذ» ‌به احکام‌شان

«جعل روزنامه‌نگار» در پروژه امنیتی نفوذ

Share