Share

وزارت خزانه‌داری آمریکا سرانجام مجوز فروش هواپیماهای مسافربری ایرباس به ایران را صادر کرد. رویترز می‌نویسد روزهای آینده مجوز فروش بوئینگ هم داده می‌شود.

AIRBUS-A3211

خبرگزاری رویترز چهارشنبه ۲۱ سپتامبر خبر داد که وزارت خزانه‌داری آمریکا روند صدور مجوز معامله هواپیماهای ایرباس با ایران را شروع کرده است. رویترز نوشت طبق این مجوز، ۱۷ فروند هواپیمای ایرباس به زودی به ایران تحویل می‌شوند.

یک روز پیشتر، یک مقام ایرانی به رویترز گفته بود که آمریکا در روند نهایی شدن توافق خرید ۱۱۷ فروند هواپیمای ایرباس به ایران کارشکنی می‌کند.

موضوع خرید ۱۱۷ فروند هواپیمای مسافربری ایرباس در سفر اروپایی روحانی به فرانسه مطرح و رسانه‌ای شده بود اما پس از آن عنوان شد که عملی شدن این توافق مستلزم موافقت آمریکا و وزارت خزانه‌داری این کشور است.

ایرباس یکی از زیرمجموعه‌های کنسرن “ارباس گروپ” است. ۲۵ درصد سهام ایرباس به فرانسه و ‌آلمان و اسپانیا تعلق دارد و ۷۵ درصد باقی خرده سهام است. مرکز این کنسرن در تولوز فرانسه قرار دار د. ضرورت مجوزدولت آمریکا به این خاطر بود که از قطعات و لوازم آمریکایی در این هواپیماها استفاده می‌شود.

ممنوعیت فروش هواپیماهایی که از عمر ساخت ‌آنها ۱۵ سال کمتر می‌گذرد، جزیی از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بودند.

منتقدان برجام و مخالفان اصولگرای دولت روحانی، قرارداد با ایرباس و خرید بوئینگ را مغایر اقتصاد مقاومتی می‌دانند و می‌گویند رفع مشکل بیکاری مهم‌تر از خرید هواپیمای لوکس است.

مجوز معامله ایرباس و سپس بوئینگ، در زمانی صادر و رسانه‌ای می‌شود که حسن روحانی و هیات همراه او برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برند و سرگرم ملاقات و مذاکره با روسای دولت‌ها هستند.

۱۲۷ ایرباس به ناوگان هوایی ایران اضافه می‌شوند

چراغ سبز آمریکا به فروش هواپیمای بوئینگ به ایران

Share