Share

در همه‌پرسی دولت راستگرای مجارستان درباره سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا می‌بایست ۵۰ درصد از واجدان شرایط در آن شرکت کنند اما کمتر از ۴۰ درصد در آن شرکت کردند. در نتیجه این همه‌پرسی معتبر شناخته نمی‌شود. با این حال ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان از نتیجه آن راضی است زیرا بیشتر آرا به‌سود سیاست او در صندوق‌ها ریخته شد.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان نتیجه همه‌پرسی را پیروزی بزرگ سیاست‌های دولت‌اش دانست.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان نتیجه همه‌پرسی را پیروزی بزرگ سیاست‌های دولت‌اش دانست.

همه‌پرسی مجارستان درباره سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا روز یکشنبه ۲ اکتبر / ۱۱ مهر از سوی دولت اوربان برگزار شد. در این همه‌پرسی ۹۸,۳ درصد شرکت‌کنندگان از سیاست‌های نخست‌وزیر مجارستان در مورد پناهجویان پشتیبانی کرده و به سیاست سهمیه‌بندی پناهجویان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا «نه» گفتند.

بیش از هشت میلیون مجاری برای شرکت در این همه‌پرسی فراخوانده شده بودند. سئوال این همه‌پرسی چنین بود: «آیا با تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر اسکان اجباری مردم غیرمجار در مجارستان حتی بدون موافقت پارلمان، موافقید یا نه؟»

ویکتور اوربان در برابر طرفدارانش خود را پیروز این همه‌پرسی دانست و با بیان این‌که «ما به یک نتیجه بزرگ دست یافتیم»، گفت: «در بروکسل نیز سلاح به‌شدت تیز خواهد شد.»

او بدون آن‌که به نامعتبر بودن همه‌پرسی بر اساس قانون مجارستان اشاره‌ای کند از اصلاح قانون اساسی که «نشان‌دهنده اراده مردم باشد» سخن گفت.

نیروهای اپوزیسیون نیز به‌دلیل شرکت کم مردم در این همه‌پرسی و بی‌اعتبار بودن آن خود را پیروز همه‌پرسی دانستند.

روز گذشته (یکشنبه ۲ اکتبر / ۱۱ مهر) مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا از همه‌پرسی‌ دولت مجارستان درباره سیاست پناهندگی اروپا انتقاد کرد و گفت: «مجارستان در تقسیم پناهجویان تنها سهم پذیرش یک هزار و ۳۰۰ پناهجو را دارد. برگزاری همه‌پرسی برای چنین تعدادی یک بازی خطرناک است.»

او همچنین گفت نخست‌وزیر مجارستان با این همه‌پرسی اصول بنیادین اتحادیه اروپا را نادیده می‌گیرد. اصول و قوانینی که مجارستان در تصویب آن‌ها نقش داشته است.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ میلادی تصمیم به پذیرش ۱۶۰ هزار پناهجو گرفت. بر این اساس، این تعداد پناهجو در کشورهای عضو اتحادیه اروپا تقسیم خواهند شد و هر کشور با در نظر گرفتن شرایطش سهم تعیین‌شده‌ای دارد.

Share