Share

فیلمبرداری از فصل دوم سریال «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی آغاز شده است. در دومین فصل از این مجموعه پرمخاطب، فاطمه معتمد آریا، بازیگر سرشناس سینمای ایران نیز بازی می‌کند.

فاطمه معتمد آریا در فصل دوم مجموعه «شهرزاد»

فاطمه معتمد آریا در فصل دوم مجموعه «شهرزاد»

ترانه علیدوستی و شهاب حسینی که در فصل اول این سریال نقش شهرزاد و قباد را به عهده داشتند در فصل دوم نیز حضور دارند.

روزنامه «هفت صبح» نوشته است که داستان فصل دوم سریال «شهرزاد» از اینجا آغاز می‌شود که قباد (با بازی شهاب حسینی) در سال‌های پس از کودتای ۲۸ مرداد همه‌کاره دستگاه «دیوان‌سالار» می‌شود. اما عمه او بلقیس که در کرمان زندگی می‌کند، به تهران می‌آید و قدرت و جبروت او را به چالش می‌کشد. فاطمه معتمد آریا این نقش را به عهده گرفته است.

فاطمه معتمد آریا به خاطر نحوه حضورش در جشنواره فیلم کن از ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ ممنوع‌التصویر بود اما با روی کار آمدن دولت حسن روحانی دو فیلم «قصه‌ها» و «پریناز» که او در آن‌ها باری کرده بود پروانه نمایش دریافت کرد.

در یکی از بخش‌های فصل نخست سریال «شهرزاد» از دریچه چشم یکی از شخصیت‌های پر فیس و افاده گفته شده بود که کرمان بوی خاک و پهن می‌دهد. این موضوع اعتراضات مردم کرمان را برانگیخت. در بخش‌های بعدی اما دست‌اندرکاران در پی چاره‌جویی برآمدند.

در مجموعه ویدیویی شهرزاد که ماجراهایش ظاهراً بعد از کودتای ۲۸ مرداد اتفاق می‌افتد، اما در واقع زبان و بیانی کاملاً امروزی دارد، به جای مهم‌ترین وقایع تاریخی در آن زمان مانند محاکمه دکتر محمد مصدق و تیرباران افسران حزب توده، یک رابطه عاشقانه و نافرجام در مرکز توجه قرار می‌گیرد. از این نظر این سریال بر خلاف سریال «معمای شاه» که از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش می‌شود و بارها مورد اعتراض قرار گرفته، می‌تواند آزادانه‌تر در متن تاریخ حرکت می‌کند.

از «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی به عنوان بزرگ‌ترین سریال مجموعه خانگی در ایران یاد شده است.

عده‌ای ترانه «کجایی» با صدای محسن چاووشی که نخستین بار در فصل نخست «شهرزاد» پخش شد را به حصر رهبران جنبش سبز مرتبط دانسته بودند.

علی نصیریان، بازیگر توانای سینما و تئاتر ایران در فصل نخست در این مجموعه نقش «بزرگ‌آقا» را ایفا می‌کرد. اما ظاهراً در فصل دوم حضور ندارد.

در همین زمینه:

زن های سریال شهرزاد: قربانیان محتوم نابرابری قدرت

سریال «شهرزاد»: روایت تصویری پاورقی‌ها

«شهرزاد» و «معمای شاه» در قاب یک تصویر: ناکامی تلویزیون دولتی؟

این‌بار صدای اعتراض کرمانی‌ها بلند شد

Share