Share

احمد منتظری، فرزند حسینعلی منتظری، مرجع تقلید درگذشته شیعه بار دیگر در شعبه پنج دادگاه ویژه روحانیت قم به ریاست قاضی حسین رضایی بازجویی شد. دادگاه در جلسه دادرسی روز پانزدهم شهریور ماه برای او قرار کفالت صادر کرده بود که این قرار همچنان پابرجاست: صدور قرار کفالت برای احمد منتظری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی

او که به دلیل انتشار فایل صوتی پدرش در مورد اعدام‌های سال ۶۷ تا به حال چندین بار بازجویی شده است، برای بار نهم در دادگاه حاضر شد و به دفاع از خود پرداخت.

Ahmad-Montazeri

جلسه امروز (چهارشنبه، ٢٨ مهر ماه) دادگاه ویژه روحانیت برای رسیدگی به اتهام‌های احمد منتظری باز هم به صورت غیر علنی و بدون حضور وکیل مدافع و هیات منصفه برگزار شده است.

بر اساس خبری که کانال تلگرام آیت‌الله العظمی منتظری منتشر کرده است، این جلسه از ساعت ٩ صبح آغاز شده و در ساعت یک بعدازظهر به پایان رسیده است. در این جلسه کیفرخواست صادر شده در شعبه چهار بازپرسی از سوی حجت‌الاسلام انصاری‌زاده، نماینده دادستان خوانده شده که در آن بر اساس مواد ۴٩٨ و ۵٠١ و ۵٠۵ قانون مجازات اسلامی، احمد منتظری به اقدام علیه امنیت ملی متهم شده و دادستان برای او تقاضای محکومیت کرده است.

پس از خوانده شدن کیفرخواست، احمد منتظری به دفاع از خود پرداخته و ضمن رد کردن اتهام‌ها، لایحه تنظیمی برای دفاع از خود را ارائه کرده است.

مسئولان دادگاه از احمد منتظری خواسته‌اند تا محتویات جلسه‌های بازجویی را تا پیش از رای دادگاه منتشر نکند و به همین دلیل هم جزییات بیش‌تری درباره چگونگی و روند انجام بازجویی‌ها ارائه نشده است.

محور بازجویی‌ها از احمد منتظری اما علت انتشار فایل صوتی صحبت‌های آیت‌الله منتظری و چرایی انتخاب این زمان برای انتشار این فایل بوده است.

فایل صوتی منتشر شده از صحبت‌های آیت‌الله منتظری در جمع کمیته تصمیم‌گیری درباره اعدام زندانیان سیاسی و عقیدتی در سال ۶۷ معروف به «هیات مرگ»، ۱۹ مرداد ماه امسال روی سایت این مرجع تقلید درگذشته منتشر شد و بازتاب‌های گسترده‌ای به دنبال داشت.

یک روز پس از انتشار این فایل صوتی اما احمد منتظری به خواست وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، آن را از سایت آیت‌الله منتظری و کانال تلگرامی او حذف کرد.

فقط ما راست می‌گیم

با وجود این دادگاه ویژه روحانیت احمد منتظری را احضار کرد و محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور هم گفت که احمد منتظری به دادسرا احضار شده و تعهد داده است: دادستان کل کشور: از احمد منتظری تعهد گرفته شده است

احمد منتظری، ۲۴ مرداد ماه درباره حضورش در دادگاه ویژه روحانیت گفته بود که به مقام‌های قضایی توضیح داده محتوای فایل صوتی منتشر شده پیشتر در خاطرات آیت‌الله منتظری آمده بوده و از این رو انتشار آن در حکم «افشای اسرار نظام» نیست.


در همین زمینه

تابستان ۶۷؛ پی‌جویی حقیقت

Share