Share

پس از وقفه‌ای چند ماهه کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده برجسته کمانچه در تهران و ۱۲ شهر دیگر از جمله در سنندج کنسرت برگزار می‌کند. نیشابور در میان این شهرها نیست.

کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده برجسته کمانچه

کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده برجسته کمانچه

کیهان کلهر در صفحه تلگرامش اعلام کرده که در آذر و دی سال جاری در شهرهای تهران و شیراز، بوشهر، اهواز، همدان، تبریز، اردبیل، رشت، کرمان، زاهدان، اراک و سنندج کنسرت‌هایی‌ را برگزار خواهد کرد.

کیهان کلهر، کنسرت تهران‌ را همراه با اردال ارزنجان، موسیقی‌دان ترکیه‌ای برگزار می‌کند و در کنسرت شهرستان‌ها گروه «پردگیان باغ سکوت» او را همراهی می‌کند.

در اردیبهشت سال جاری قرار بود کیهان کلهر با گروه «پردگیان باغ سکوت» در شهر نیشابور روی صحنه برود که دادستان این شهر دستور داد این کنسرت لغو شود. سپس کنسرت شهرام ناظری در نیشابور و کنسرت سالار عقیلی در سبزوار لغو شد، احمد علم‌الهدی در یکی از خطبه‌های نماز جمعه در مشهد اعلام کرد که مشهد شهر عیاشی و گردشگری نیست و سرانجام دادستانی استان خراسان به دلیل «اتفاقات ناگوار اخلاقی» برگزاری هرگونه کنسرت در این استان را ممنوع اعلام کرد. در ادامه این وقایع و برگزاری یک کنسرت موسیقی در شهر قم و اعتراض محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و آیت‌الله لطف‌الله صافی ‌گلپایگانی، از مراجع دینی شیعه، علی جنتی، از وزارت ارشاد اسلامی استعفا داد.

رضا صالحی امیری، وزیر جدید ارشاد اسلامی در نخستین گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی‌اش گفته است که فقط یک درصد موسیقی تولید شده در ایران روی صحنه اجرا می‌شود.

در خرداد ۹۴ نیز کنسرت کیهان کلهر با گروه بروکلین رایدر در برج میلاد تهران به‌دستور نیروی انتظامی لغو شده بود.

کیهان کلهر پس از لغو کنسرت برج میلاد گفته بود:

«تا زمانی‌ که فرهنگ و هنر ایران، گروگانِ زورگیری و زورآزمایی جناح‌های سیاسی است و خط‌مشی‌ مشخصی‌ برای این‌گونه فعالیت‌ها تعریف و اجرا نشده، از انجام هرگونه فعالیت در ایران خودداری خواهد کرد.»

و با این حال تور «پردگیان باغ سکوت» بار دیگر آغاز شده است.

کیهان کلهر تنها موسیقی‌دان ایرانی‌ست که تاکنون چهار بار جایزه گرمی را به دست آورده. حسین علیزاده از او به عنوان «جهانی‌ترین مرد موسیقی ایران» یاد کرده است.

کیهان کلهر با شهرام ناظری، محمد رضا شجریان و حسین علیزاده نیز آثاری پدید آورده. شش آلبوم «زمستان است»، «بی تو به سر نمی‌شود»، «فریاد»، «ساز خاموش»، «شب»، «سکوت»، «کویر» و «سرود مهر» حاصل همکاری او با هنرمندان ایرانی‌ست.

کلهر به خاطر شناساندن موسیقی ایرانی به جهانیان نیز شهرت دارد. کنسرت او با شجاعت حسین خان (غزل) و یا با کوارتت کرونوس (جاده ابریشم)، یویوما و ارکستر فیلارمونیک نیویورک در جهانی کردن موسیقی ایرانی نقش داشته است.

در همین زمینه

کیهان کلهر در جشنواره مورگن‌لند

اجرای عالیم قاسیم‌اُف و کیهان کلهر

پس از ۶ سال سکوت ساز کلهر در تهران طنین انداخت

آلبوم کیهان کلهر در ردیف بهترین‌های موسیقی “سانگ لاینز” جای گرفت

Share