Share

با پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا «سازمان ملی هوانوردی و فضایی» (ناسا) نیز با تهدیدات جدیدی مواجه شده است. طرح رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا این است که پژوهش‌های بخش تحقیقاتی تغییرات اقلیمی ناسا متوقف شوند.

nasa

روزنامه بریتانیایی گاردین این خبر را با استناد به سخنان باب واکر، مشاور تیم انتقالی ترامپ در زمینه فعالیت‌های ناسا منتشر کرده است.

بر این اساس بخش تحقیقات درباره کره زمین در ناسا دیگر از حمایت مالی برخوردار نخواهد شد و به جای آن در زمینه پژوهش‌های فضایی سرمایه‌گذاری بیشتری صورت خواهد گرفت.

بدین ترتیب تحقیقات ناسا در زمینه‌های تغییرات حرارتی، یخ‌ها، ابرها و دیگر پدیده‌های اقلیمی با این تصمیم تحت تأثیرات منفی قرار خواهند گرفت.

بخش تحقیقات درباره کره زمین در ناسا با ماهواره‌‌های خود تصاویری در پیوند با تغییرات جوی زمین ارائه می‌کند.

باب واکر به گاردین گفته است ناسا هیچ نیازی ندارد که «نظارت درست سیاسی بر محیط زیست» انجام دهد، «ما برای ناسا نقش اکتشافات فضایی قائلیم»؛ پژوهش‌هایی را که به کره زمین مربوط می‌شوند، نهادهای دیگر بهتر انجام می‌دهند.

به‌گفته واکر توقف تمامی برنامه‌های ناسا در مورد تغییرات آب و هوایی دشوار است «اما برنامه‌های آینده در این‌ زمینه باید به‌طور قطع به سازمان‌های دیگری سپرده شوند.»

باب واکر می‌افزاید، پژوهش‌های اقلیمی لازم‌اند اما در گذشته به‌شدت سیاسی شده‌اند. او می‌گوید تصمیمات ترامپ در جهت «علم مستحکم» است و نه «علم سیاست‌زده».

کوین ترنبرث، دانشمند مرکز ملی تحقیقات جوی، توقف پژوهش‌های اقلیمی ناسا را «بسیار کوته‌بینانه» می‌داند.

به‌گفته ترنبرث، از آنجا که ناسا جامعه علمی با ابزار و فن آوری‌های جدید را تأمین می‌کند، چنین اقدامی «اگر نگوییم ویرانگر، می‌تواند یک شکست بزرگ محسوب می‌شود».


لینک‌های مرتبط:

Share