ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

واکنش احمد منتظری به حکم دادگاه ویژه روحانیت: می‌خواهند فشار بیاورند فایل‌های بعدی منتشر نشود

احمد منتظری در مصاحبه با زمانه می‌گوید: «حکم ظاهرا از جای دیگری دیکته شده بود.» او، هم حکم و هم تخفیفی را که داده‌اند غیرقانونی می‌داند.

۲۱ سال زندان و خلع لباس، حکم سنگین دادگاه ویژه روحانیت برای احمد منتظری، فرزند آیت الله منتظری به دلیل انتشار یک فایل صوتی است. حکمی که هرچند به دلیل "برادر شهید" بودن او شامل تخفیف قرار گرفته اما احمد منتظری چنین حکم و تخفیفی را غیرقانونی خوانده و می‌گوید که این حکم را فشار در راستای بازداشتن از انتشار دیگر فایل‌های مربوط به آیت الله منتظری می‌داند اما در این زمینه اگر وظیفه‌ای احساس کند بدان عمل خواهد کرد.

احمد منتظری

آیت الله حسینعلی منتظری، مرجع تقلید شیعه و قائم مقام آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۸ به دلیل اختلاف نظر با او برکنار شد. از مهم‌ترین موارد اختلافی او با آیت الله خمینی، اعدام دسته جمعی زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ بود. ۱۹ مرداد ماه سالجاری وب سایت و کانال تلگرام رسمی بیت آیت الله منتظری برای اولین بار فایلی صوتی منتشر کردند که به جلسه ۲۴ مرداد ماه ۱۳۶۷ آیت الله منتظری به عنوان قائم مقام رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی با حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی و ابراهیم رئیسی، ۴ مقام مرتبط با اعدام‌های دهه ۶۰ مربوط بود.

حکمی که از جای دیگری دیکته شده

این فایل صوتی یک روز بعد از انتشار با درخواست وزارت اطلاعات از وب سایت رسمی آیت الله منتظری حذف شد اما احمد منتظری به دادگاه ویژه روحانیت احضار و متهم به افشای اسرار نظام شد. او در مصاحبه با "زمانه" می‌گوید که تصور او بر این بوده که حکم برائت صادر خواهد شد و اتظار چنین حکمی را نداشته.

آقای منتظری می‌گوید:

«امروز حکم را ابلاغ کردند و تا ۲۰ روز هم می‌شود تقاضای تجدیدنظر کنم. من اعتراض خواهم کرد و ظرف ۲۰ روز لایحه دفاعیه اعتراضی ارائه خواهم داد تا ببینم چه می‌شود. دادگاهی که مرا محاکمه کرد قاضی محترمی داشت و صحبت کردیم و از جوابهایی که می‌دادم من فکر کردم قانع شده و برائت می‌دهد. اعلام حکم که طول کشید گفتم شاید برائت است و نمی‌خواهند بگویند. ولی ظاهرا حکم از جای دیگری دیکته شده والا آن قاضی با آن خصوصیات نمی‌توانست چنین حکمی بدهد.»

احمد منتظری به اقدام علیه امنیت ملی و افشای فایل صوتی دارای طبقه بندی سری و تبلیغ علیه نظام متهم شده است. او می‌گوید:

«در دادگاه فقط فایل صوتی مطرح بود و اینکه کار من افشای اسرار نظام بوده یا نه و در حالی که آیت الله منتظری در خاطرات‌شان مطالب این فایل را گفته‌اند آیا این کار من افشا محسوب می‌شود یا نه. اما در متن حکم مسائل خیلی نامربوطی ابلاغ شده مثلا اقای نوری زاد با دوستان‌اش آمدند اینجا خانه ما و تشکر کردند؛ در متن حکم یکی از جرم‌های من همین ذکر شده که آنان عکس گرفته و منتشر کرده‌اند. مصاحبه‌های من با شما و دیگران در متن حکم آمده. همه را ردیف کرده و نتیجه گرفته‌اند که بله ایشان پشیمان نشده و و در سالروز پدرش در نجف آباد هم از انتشار فایل صوتی دفاع کرده و هم از سران فتنه دفاع کرده است. چیزهایی که اصلا در دادگاه مطرح نبود در متن حکم است و متن حکم دقیقا مثل مقاله‌های کیهان است.»

تخفیف هم مانند خود حکم غیرقانونی است

"ارزش و حرمت خون برادر شهیدش و با عنایت به سن و سال و وضعیت خاص وى و فقدان سابقه محکومیت کیفرى" و "انتساب به خانواده شهید" در متن حکم باعث کاهش حکم ۲۱ سال زندان به ۶ سال و تعلیق خلع لباس روحانیت به مدت سه سال برای احمد منتظری شده است او اما این تخفیف را هم چون خود حکم غیرقانونی می‌داند و می‌گوید:

«کدام قانون نوشته برادر شهید را ۱۵ سال تخفیف بدهید. اینها مسائل من درآوردی است و اگر قضاوت اسلامی این باشد واقعا خیلی عجیب است. جوان‌هایی که بی دین می‌شوند حق دارند واقعا؛ می‌گویند اگر دین این است که ما چنین دینی را نمی‌خواهیم.»

برای جلوگیری از انتشار فایل‌ها و اسناد بیشتر

احمد منتظری صدور چنین حکمی را درراستای فشار برای عدم انتشار فایل‌ها و اسناد دیگر می‌داند و می‌گوید:

«من فکر می‌کنم بیشتر می‌خواهند فشار باشد که فایل‌های بعدی منتشر نشود. وگرنه ما یک فایل منتشر کرده ایم گفته‌اند هم اقدام علیه امنیت ملی است هم افشای اسناد است. مثل اینکه یک نفر مثلا بگویند هم فلان آدم را کشته، هم چاقو هم حمل کرده، هم چاقو کشی کرده. خیلی عجیب است. وکلا و حقوق دان‌هایی که می‌بینند این حکم را خیلی برای شان مسخره است.»

اما آیا صدور چنین حکمی باعث خواهد شد احمد منتظری و بیت آیت الله منتظری از انتشار فایل‌ها و اسناد احتمالی دیگر خودداری کنند؟ احمد منتظری می‌گوید:

«من اگر وظیفه‌ای احساس کنم وظیفه را انجام می‌دهم حالا بستگی دارد که ببینیم در زمان‌های آینده چه شرایطی است و صلاح است فایل‌ها منتشر شود یا نه و چه بسا که اگر ما زندان برویم فایل‌ها زودتر توسط جایی که هست منتشر شوند. نمی‌دانم زمان مشخص می‌کند که چه تصمیمی گرفته شود.»

فایل صوتی پربازتاب

در فایل صوتی پربازتابی که انتشارش منجر به احضار و محکومیت احمد منتظری شده آیت الله حسینعلی منتظری خطاب به حسینعلی نیری (حاکم شرع وقت)، مرتضی اشراقی (دادستان وقت)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان وقت) و مصطفی پورمحمدی (نماینده وقت اطلاعات در اوین) از اعدام‌های زندانیان سیاسی با عنوان جنایت یاد کرده و می‌گوید: «بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده و تاریخ ما را محکوم می‌کند به دست شما انجام شده و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند.»

آیت الله منتظری می‌گوید: «من نه پسرخاله ام جزو منافقین (سازمان مجاهدین خلق) است که زندان باشد نه پسر عمویم و نه با اینها رفاقتی داشته ام. بیش از همه من از اینها ضربه خورده ام هم در زندان هم بعد از زندان. پسر مرا همین‌ها به شهادت رساندند، بزرگان ما را همین‌ها به شهادت رساندند ولی آنچه که برای من مهم است آبروی اسلام و انقلاب و آینده کشور و آینده شخص آقای خمینی و اینکه تاریخ چگونه قضاوت می‌کند. می‌خواهم ۵۰ سال دیگر برای آقای خمینی قضاوت نکنند و بگویند آقای خمینی یک چهره خونریز، سفاک و فتاک بود و به نظر من بزرگترین جنایتی که از اول انقلاب تا حالا در جمهوری اسلامی شده است و در تاریخ ما را محکوم می‌کنند، این کاری است که به دست شما چهره‌های خوب و متدین در دستگاه قضایی انجام شده است. و شما را در آینده جزء جنایتکاران تاریخ می‌نویسند.»

او خطاب به ۴ مقام مسول وقت در این جلسه که به عنوان هیات مرگ از انها یاد می‌شود می‌گوید: «شما با این کار خود دستگاه قضایی را زیر سوال بردید. چندین سال شخص آقای نیری، و قضات یکی را محکوم کرده به پنج سال یکی را محکوم کرده به شش سال، یکی ده سال، یکی پانزده سال. اینکه ما بیاییم بدون اینکه فعالیت تازه‌ای باشد اینها را اعدام کنیم معنی‌اش این است که همه ما گه خوردیم، همه دستگاه قضایی ما غلط بود.»

تابستان ۱۳۶۷ بسیاری از زندانیان سیاسی که عمدتا از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق و گروههای چپ همچون فدائیان بوده‌اند در حالی اعدام شدند که به گفته خانواده‌های شان حکم محکومیت زندان داشته‌اند. جمهوری اسلامی تاکنون درباره این اعدام‌ها سکوت اختیار کرده است.

در همین زمینه

گزیده‌ای از مطالب درباره فایل صوتی جلسه حسینعلی منتظری با «هیات مرگ»

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • شهلا

  احسنت ای بزرگ مرد. این سیستم فاسد دیگه تبدیل شده به یه پوستین تو خالی. تا ابد نمیتوانند همین وضع را ادامه بدهند. بالاخره به زانو در خواهند آمد. از ۸۰ میلیون ایرانی، این سیستم در خوشبینانه ترین حالت، حمایت ۱۵ درصد از مردم را به همراه داره. یعنی همونایی که دارن از این راه نان میخورند و حداکثر با همین تعداد نیرو هم داره باقی مردم را کنترل میکنه. باقی ۸۵ درصد مردم یا این ها را نمیخواهند و یا اینکه اگر گزینه بهتری پیش پایشان باشد این ها را خواهند فروخت. مردم نشان دادند که شاه با آن همه خدمت را اگر نخواهند روزی کنار میزنند. ملاها که تمام چاپیدند و کشور را هم بدبخت کردند و اصلا در حد شاه نیستند هم نمیتوانند روی این مردم حسابی باز کنند. روزی بالاخره حساب کار از دستشان خارج خواهد شد. تا ابد این وضع نخواهد ماند. ملاهایی که مفت خورده اند و شکم گنده کرده اند و وراجی کرده اند و این همه هزینه به کشور و ملت تحمیل کرده اند تا ابد نمیتوانند همین وضع را ادامه بدهند. ملت هم خیلی شریف و بدبخت و ساده بوده اند که تا الان فریب اینها را خورده اند. درود بر احمد منتظری آزاد مرد. آقای منتظری هیچ غلطی نمیتوانند بکنند. مشت محکمی زدی به دهان استکبار حکومت ظالم و تمامیت خواه. آهای ملاهای مفتخور، روی این مردم حسابی باز نکنید! همانطور که شهنشاه ایران با آن عظمت را به سادگی فروختند به شما و کنار زدند و به هیچ رسیدند، شماها را هم خواهند فروخت. فقط زمانش باید برسه! ***تاکید میکنم این مردم به حدش که برسه شما ملاها را نیز خواهند فروخت و کنار خواهند زد! حسابی باز نکنید رو این مردم. از ما گفتن بود.

 • واسلام

  دوستان وقاحت را از حد گذرونده این نظام و سیستم قضایی فاسدش باید کاری کنیم نمیشه ساکت بنشینیم و دست رو دست بذاریم

 • ژیلا موسایی

  ما همه اهل بیت پدر دینی خود (حضرت آیت الله منتظری) هستیم اگر امروز نتوانیم واکنشی نشان دهیم البته ریشه مان را در جایی که هستیم تقویت میکنیم باشیدتا روزی برسد که از وجود ما تبرهایی بسازند و گردن کلفت تر خوک شما را بزنند ( خوک حیوانی است که نجس عینی بودنش در قران صراحت دارد )

 • مرغابی

  درود بر شیرمرد پسر شیرمرد همه فایلها رو منتشر کن