Share

باراک اوباما با محکومیت شدید‌اللحن خشونت‌ها در حلب، مسئولیت آنها را صرفاً متوجه دولت سوریه و متحدان آن، روسیه و ایران دانست.

اوباما در آخرین کنفرانس مطبوعاتی‌اش خود را در قبال فاجعه حلب «مسئول» دانست

اوباما در آخرین کنفرانس مطبوعاتی‌اش خود را در قبال فاجعه حلب «مسئول» دانست

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه ۱۶ دسامبر در آخرین کنفرانس مطبوعاتی خود در کاخ سفید با اشاره به نبرد ارتش سوریه و مخالفان مسلح در حلب گفت که «جهان یکپارچه از حملات وحشیانه رژیم سوریه و متحدان روس و ایرانی آن به شهر حلب در هراس فرو رفته.»

او در ادامه به انتقاد از استراتژی‌هایی همچون محاصره و گرسنه‌ نگه‌داشتن شهروندان، هدف‌ قراردادن امدادرسانان، تخریب سرتاسری کوچه‌ها و محله‌ها، اعدام ادامه‌دار شهروندان و تخطی از قوانین بین‌المللی پرداخت و در سخنانی شدیداللحن گفت: «مسئولیت این خشونت‌های سبعانه تنها و تنها با رژیم اسد و متحدان آن، روسیه و ایران است و دستان آنها آغشته به این خون‌ها و قساوت‌ها است».

اوباما؛ روسیه و ایران «ابرقدرت نظامی» هستند

اوباما در طولانی‌ترین کنفرانس مطبوعاتی خود همچنین گفت که خود را نیز در قبال فاجعه حلب مسئول می‌داند. رئیس‌جمهوری آمریکا اعتراف کرد که پس از هفته‌ها جلسه با مقام‌های نظامی، آژانس‌های امدادرسانی، دیپلمات‌ها و منتقدان نتوانسته به هیچ راه‌حلی دست یابد.

روند نزدیک به شش‌سال جنگ داخلی در سوریه، یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف سیاست خارجی اوباما در نظرگرفته می‌شود. رئیس‌جمهوری آمریکا ابتدا استفاده از سلاح‌های شیمیایی را «خط قرمز» دولت خود در قبال رفتار بشار اسد دانسته بود، اما بعدتر پس از رخ‌دادن حملات شیمیایی، نتوانست به وعده خود برای مداخله نظامی تحقق بخشد.

او گفت که آمریکا هیچ علاقه‌ای برای فرستادن ارتش خود بدون مجوز قانونی بین‌المللی یا حمایت کنگره به صحنه جنگ سوریه ندارد و حضور سربازان آمریکایی در عراق پس از یک‌دهه جنگ، هزینه‌های سرسام‌آور آن و نیز احتمال مقابله با «ابرقدرت نظامی» روسیه و ایران را از دلایل این عدم علاقه دانست.

اوباما خواستار وجود ناظران بی‌طرف بین‌المللی در حلب، دسترسی کامل امدادرسان‌ها به شرق این شهر و اعمال یک آتش‌بس گسترده و درازمدت شد.

او گفت که بر خلاف ادعاهای روسیه و رژیم بشار اسد، هنوز ده‌ها هزار تن در حلب به دام افتاده‌اند و آماده ترک این شهر تحت هر شرایطی هستند.

او همچنین در کنار سخن‌گفتن از حلب به «جنایت و قتل‌عام» در جنوب سودان اشاره کرد که هیچ‌کس از آن گزارشی نمی‌دهد و عامل این سکوت خبری را تا حدی به عدم وجود رسانه‌های اجتماعی در آن منطقه مربوط دانست. او گفت که به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال این حادثه نیز شخصاً احساس مسئولیت اخلاقی می‌کند.

باراک اوباما ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ جای خود را به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا از حزب جمهوری‌خواه خواهد داد.


بیشتر بخوانید

حلب: روسیه و ایران، فاتحان بزرگ نبرد استراتژیک

Share