Share

مرتضی مرادپور، زندانی سیاسی آذربایجانی به رئیس قوه قضائیه در اعتصاب غذا نامه‌ای صوتی نوشت و ضمن انتقاد از روند صدور و اجرای حکم زندان خود، خواستار آزادی «فوری و بی‌قیدوشرط» خود شد.

مرادپور شصتمین روز اعتصاب را می‌گذارند - عکس مربوط به چندروز پیش است

مرادپور شصتمین روز اعتصاب را می‌گذارند – (عکس مربوط به چندروز پیش است)

وب‌سایت اطلاع‌رسانی «هرانا» وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران شنبه چهارم دی‌ماه فایل صوتی و متن نامه مرادپور به صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران را منتشر کرد. این زندانی فعال در حوزه حقوق زبانی و ملی آذربایجانی‌ها اکنون شصتمین روز اعتصاب غذای خود را می‌گذراند.

او این نامه صوتی را در ۵۱ امین روز اعتصاب غذا ضبط کرده بود.

مرتضی مرادپور در سال ۱۳۸۸ در دادگاه انقلاب تبریز به اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.

مرادپور در نامه به آملی لاریجانی باقی‌ماندن گرایش‌های «پان‌ایرانیستی» پس از انقلاب ۱۳۵۷ را دلیل تبعیض علیه اقلیت‌ها از جمله «آذربایجانی‌ها» دانسته و فعالیت‌های خود را علاقه به «زبان مادری و هویت ملی» اعلام کرده‌است. او با رد تمام اتهام‌ها، روند صدور حکم را ناعادلانه دانسته و از انتقال قهرآمیز او به زندان مرکزی کرج بدون اطلاع به خانواده شکایت کرده‌است. مرادپور همچنین عمل‌نشدن به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی (تجمیع مجازات) را تبعیض آشکار دانسته است.

مرادپور اعتصاب غذا پس از ۲۵ ماه حبس را آخرین راه خود نامیده و خواستار آزادی فوری و بی‌قیدوشرط شده‌است. او هشدار داده که مسئولیت جان او «برعهده مسئولان ارشد قضایی و امنیتی نظام» است.

مرتضی مرادپور از صبح چهارم آبان ۹۵ در اعتراض به عدم اجرای ماده ۱۳۴ (تجمیع مجازات) با نوشتن نامه‌ای خطاب به ریاست دادگستری استان آذربایجان شرقی ضمن اعتراض به روند غیرقانونی دادرسی و اجرای حکم دادگاه، تا رسیدگی مسئولان به موارد اعتراضی، وارد اعتصاب غذا شده است.

بر اساس اطلاع‌رسانی خانواده مرادپور، حال این زندانی سیاسی در شصتمین روز اعتصاب غذا وخیم است.


بیشتر بخوانید

Share