Share

ارتش ترکیه اعلام کرد که شورشیان سوری تحت حمایت ترکیه شبانه ده‌ها عضو گروه «دولت اسلامی» (داعش) را در شمال سوریه کشتند.

جنگنده‌های ارتش ترکیه الباب را بمباران می‌کنند- عکس آرشیوی

جنگنده‌های ارتش ترکیه الباب را بمباران می‌کنند- عکس آرشیوی

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ارتش ترکیه در بیانیه‌ای شنبه ۲۴ دسامبر گفت که مخالفان مسلح دمشق در ائتلاف موسوم به «ارتش آزاد سوریه» شبانه به نبرد با اعضای داعش در اطراف الباب ادامه دادند. بنابراین گزارش، این شورشیان تحت حمایت ترکیه ۶۸ عضو پیکارجوی داعش را از پای درآورده‌اند. ارتش آزاد سوریه با حمایت هوایی جنگنده‌های ترکیه در حال نبرد با داعش است.

نیروهای نظامی ترکیه در ماه اوت وارد خاک سوریه شدند و عملیات «سپر فرات» را برای تأمین امنیت مرزهای این کشور آغاز کردند. آن‌ها همراه با شورشیان سنی در ائتلاف ارتش آزاد داعش را از مرز ترکیه و سوریه به عقب راندند. از آن زمان تا کنون ۳۷ سرباز ترک در این نبردها کشته شده‌اند.

ترکیه هدف خود را تصرف الباب عنوان کرده است. الباب شهری استراتژیک است که در مسیر منتهی به رقه، پایتخت خلافت خودخوانده داعش قرار دارد.

اردوغان: اجازه تشکیل کشور در شمال سوریه را نمی‌دهیم

ورود ارتش ترکیه به خاک سوریه همچنین برای مقابله با آنچه این کشور «تهدید» شبه‌نظامیان کرد «یگان‌های مدافع خلق» (ی پ گ) می‌خواند، بوده‌است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه امروز شنبه ۲۴ دسامبر در سخنرانی در «هیئت مناسبات اقتصادی خارجی ترکیه» گفت که آنکارا هرگز اجازه شکل‌گرفتن کشوری جدید در شمال سوریه را نخواهد داد. او خواسته خود مبنی بر تشکیل یک «منطقه امن» در شمال سوریه را تکرار کرد. این سخنان خطاب به ی پ گ ادا شده که ترکیه آن را متحد «حزب کارگران کردستان» (پ ک ک) می‌داند.

در همین حال، به گزارش روزنامه حریت، وزیر دفاع ترکیه از اسارت سه سرباز ترک دیگر به دست داعش خبر داد. فکری ایشیک تأیید کرد که داعش این سه سرباز را در اختیار دارد اما از داشتن هر خبر دیگری از آنها اظهار بی‌اطلاعی کرد.

از ماه نوامبر نیز دو سرباز ترکیه ناپدید شده‌ بودند. داعش ویدئویی را منتشر کرده که در آن نشان داده می‌شود این دو سربازِ دست‌بسته‌ی ترک چگونه زنده زنده سوزانده می‌شوند.

مخالفان مسلح تحت حمایت ترکیه هفته‌ها است که الباب را در محاصره خود دارند. بر اساس گزارش‌های منتشرشده از عملیات ترکیه در الباب، ده‌ها غیرنظامی بر اثر بمباران‌های شدید روزهای اخیر جان خود را از دست داده‌اند.


در همین زمینه

Share