Share

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا می‌گوید که هیچ ارتباطی با روسیه ندارد و روسیه از او اطلاعاتی در دست ندارد که بتواند از آن به‌عنوان آتوی سیاسی استفاده کند.

دونالد ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی امروز (۱۱ ژانویه) در نیویورک − عکس از AFP

دونالد ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی امروز (۱۱ ژانویه) در نیویورک − عکس از AFP

در اولین کنفرانس مطبوعاتی پس از انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده که روز ۱۱ ژانویه / ۲۲ دی در محل برج ترامپ در نیویورک برگزار شد، او تمام اخبار – از جمله اخبار اتهامات جنسی – در مورد ارتباط پشت‌صحنه‌ای‌اش با روسیه را «دروغین و جعلی» خواند.

ترامپ بیشتر از همه به موضوع اختلاف‌هایش با سازمان‌های امنیتی آمریکا، روابطش با روسیه و شخص ولادمیر پوتین، روابطش با رسانه‌های آمریکایی، تضاد منافع در خصوص دارایی‌ها و تجارت‌هایش و نحوه و زمان اجرایی شدن وعده‌های انتخاباتی‌اش – از جمله دیوار مرزی مکزیک و بیمه اوباما – پرداخت.

اتهام آتوی جنسی داشتن روسیه از ترامپ

ترامپ گفت همه اطلاعات منتشر شده دروغ و جعلی است. واکنش ترامپ با این سخن به گزارش ۳۵ صفحه‌ای  تأیید نشده‌ای است که خبر آن شب ۱۱ ژانویه در «باز فید» و «سی‌ان‌ان» پوشش یافت، خبری که با استناد به چند گزارش امنیتی مدعی است که روسیه از ترامپ اطلاعاتی دارد و از این اطلاعات به عنوان حربه‌ای برای فشار سیاسی استفاده کرده است.

بیشتر بخوانید: ادعای تازه درباره اطلاعات روسیه از زندگی شخصی ترامپ

گزارش ۳۵ صفحه‌ای می‌گوید که اطلاعاتی که روسیه دارد شامل معاملات تجاری ترامپ و روابط و تمایلات جنسی اوست. از جمله اینکه ترامپ در هتلی در مسکو از کارگران جنسی خواسته است که مقابل او بر بدن‌های هم ادرار کنند و سازمان‌های امنیتی روسیه فیلم آن را دارند. این گزارش همچنین حاوی این ادعاست  که روسیه در کمپین انتخاباتی ترامپ نفوذ داشته است.

هم ترامپ و هم رئیس‌جمهوری کنونی – بارک اوباما – در مورد این اتهامات خبرداشته‌اند و سازمان‌های امنیتی آمریکا به آنها در این مورد گزارش داده‌اند.

تکذیب اتهام‌ها و حمله به سازمان‌های امنیتی

در پاسخ به پرسشی در مورد رابطه ترامپ با سازمان‌های امنیتی ایالات متحده آمریکا او ضمن ستایش از آنها و گفتن اینکه «سازمان‌های اطلاعاتی حیاتی هستند». در ضمن تلویحا گفت که معتقد است که اطلاعات محرمانه توسط این سازمان‌ها به رسانه‌ها درز پیدا می‌کند. ترامپ اتهام‌های مطرح شده در گزارش‌های آنها را «کاملاً جعلی» خواند و  به جای پرداختن به اتهامات، بیشتر بر درز این گزارش به رسانه‌ها پرداخت و آن را کاری «غیر قانونی» خواند.

او درز این اطلاعات را با این عبارت با شرایط زندگی در آلمان نازی مقایسه کرد: «شرم‌آور است که سازمان‌های اطلاعاتی هر گونه اطلاعات غلط و جعلی را درز می‌کنند. این کاری است که در آلمان نازی انجام می‌داند.»

پیش از این، سخنگوی کرملین، دیمیتری پسکوف، گفته بود که این اتهامات ساختگی است، روسیه دستاویز اطلاعاتی ندارد و پخش این خبر برای آسیب رساندن به روابط ایالات متحده و روسیه است.

ترامپ در کنفرانس خبری امروز حاضر نشد که به پرسش‌های مطرح شده در «باز فید» و «سی‌ان‌ان» در رابطه با این اتهام‌ها پاسخ دهد و آنها را خبرگزاری‌های جعلی خواند. او همچنین به جیم آکوستا – خبرنگار «سی‌ان‌ان» که با اصرار می‌خواست پرسش خود را طرح کند − گفت: «بی‌ادب نباش».

حملات سایبری روسیه به آمریکا

در پاسخ به این پرسش که آیا او می‌پذیرد که پوتین برای کمک به کارزار انتخاباتی ترامپ، دستور هک کامپیوترهای دمکرات‌ها را داده است، ترامپ تلویحاً گفت که مشکلی با این موضوع ندارد که پوتین او را ترجیح می‌دهد: «اگر پوتین ترامپ را دوست دارد، این یک امتیاز است نه خطر».
او در ادامه گفت: «روسیه ما را هک کرد و البته کشورهای دیگر هم ما را هک می‌کنند.» اما او گفت که دمکرات‌ها خیلی راحت آماده هک شدن بودند. آنها امنیت را رعایت نمی‌کردند و برای مراقبت از امنیت دیجیتال کامپیوترهای خود کاری نکرده بودند.

رئیس‌جمهوری منتخب به این پرسش پاسخ نداد که آیا فرد یا افرادی در کارزار انتخاباتی او با روسیه در تماس بوده‌اند یا نه. همچنین به این پرسش پاسخ نداد که آیا فکر می‌کند زمانی که او رئیس‌جمهور شود، حملات سایبری روسیه پایان خواهند یافت.

وعده‌های سیاست داخلی

ترامپ گفت که همچنان می‌خواهد بیمه مراقبت‌های بهداشتی که مشهور به «اوباما کر» شده است را لغو و چیز دیگری را جایگزین آن کند. در پاسخ به این پرسش که در چه بازه زمانی این کار را می‌کند او گفت: این سیستم «اساساً به طور همزمان لغو و جایگزین می‌شود». او همچنین گفت با از بین بردن این بیمه دارد در واقع به دمکرات‌ها کمک می‌کند.

در مورد دیوار کشیدن در مرز آمریکا و مکزیک هم، ترامپ گفت که در یک سال و نیم اول کار کابینه‌اش این کار را خواهد کرد و هزینه ساخت آن را هم از مکزیک خواهد گرفت.

در مورد تضاد منافع در مورد تجارت‌های داخلی و خارجی، ترامپ از وکیلش، شری دیلون، خواست که بیانیه‌ای را برای خبرنگاران بخواند که دران آمده بود که تمام سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی ترامپ به پسرانش منتقل می‌شود. ترامپ و دخترش ایوانکا از روز ۲۰ ژانویه هیچ دخالتی در تجارت‌های ترامپ نخواهند داشت.

بر معاملات خارجی شرکت ترامپ هم یک کمیته اخلاق تجاری نظارت خواهد کرد و سود آن معاملات خارجی را ترامپ به اداره دارایی آمریکا واریز خواهد کرد.

با این حال خبرنگاران مختلف از جمله نیویورک‌تایمز معتقد بودند که با دادن تریبون به وکیلش ترامپ از زیر پرسش‌ها در مورد نحوه اجرایی شدن سیاست‌های داخلی‌اش در رفته است. همچنین این مطرح شد که کنفرانس خبری ساختار ندارد و ترامپ اجازه نمی‌دهد که بر سیاست‌های داخلی او تمرکز شود و پاسخگوی نحوه اجرایی شدن این سیاست‌ها نیست.

این اولین کنفرانس مطبوعاتی رئیس‌جمهوری منتخب در شش ماه گذشته است. رسانه‌های آمریکا بارها گفته‌اند که دونالد ترامپ سعی نمی‌کند که به طور مداوم با آنها در تماس باشد و آنها دسترسی مستقیم به اعضای دولت انتقالی ندارند.

در همین زمینه:

نگرانی برای آینده دموکراسی در سخنرانی خداحافظی‌ اوباما

Share