Share

به گفته رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در حال حاضر آب تالاب شادگان را تنها پساب شور نیشکر تشکیل می‌دهد که نابودکننده تالاب و اکوسیستم آن است و این برای این تالاب فاجعه زیست‌محیطی به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجید ناصری‌نژاد، رئیس مجمع نمایندگان خوزستان با بیان اینکه حق آبه تالاب شادگان از رودخانه جراحی به هیچ وجه تأمین نمی‌شود، گفت:‌ «از سه سال قبل تاکنون رودخانه جراحی با بحران خشکسالی مواجه شده است که این موضوع و همچنین برداشت‌های بی رویه در بالادست موجب شده که حق آبه تالاب شادگان تأمین نشود.»

ناصری‌نژاد مشکل بی‌آبی در شادگان را فراتر از عدم تأمین حق آبه تالاب دانست و افزود برای کشت پاییزه و کشت زمستانه در شادگان هنوز رهاسازی آب انجام نشده و نخیلات و بخش کشاورزی این شهرستان در معرض نابودی قرار دارند.

به گفته او تالاب شادگان که زمانی زیستگاه پرندگان و ماهیان بومی بود، اکنون به شوره‌زاری تبدیل شده که میزان شوری آن از شوری آب دریا نیز بالاتر است.

پوشش گیاهی کف تالاب که در گذشته با ‌آب شیرین سازگار بود، اکنون با پوشش گیاهی مقاوم با آب شور جایگزین شده که این وضعیت از یک سو باعث نابودی ماهیان بومی شده است و از سوی دیگر موجب شده تا پرندگان مهاجر که در گذشته به تالاب شادگان می آمدند، دیگر وارد تالاب نشوند.

به همین دلیل آب تالاب راکد و بی‌حرکت مانده و اکسیژن مورد نیاز تالاب تأمین نمی‌شود که در نهایت تالاب را به مرداب تبدیل خواهد کرد.

مجید ناصری‌نژاد از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه تالاب شادگان انتقاد کرد که چرا هنوز حق آبه تالاب شادگان تآمین نشده است.

او گفت در حال حاضر هیچ آب شیرینی به تالاب تزریق نمی‌شود؛ درحالی که قرار بوده با احداث یک کانال از دارخوین، مقداری از آب کارون به سمت این تالاب هدایت شود اما پروژه احداث این کانال از سال ۹۰ متوقف شد و مسکوت ماند.

سال گذشته، احمد عامریان فعال زیست‌محیطی استان خوزستان گفته بود که به دلیل ورود فاضلاب و پسماندها به شادگان، این تالاب از حالت تالابی خارج و به یک حوضچه تبخیر نمک تبدیل شده است.

به‌گفته او «با فاجعه بزرگتری روبه‌رو هستیم و در آینده‌ای نزدیک شاهد طوفان و باران‌های نمکی و در ‌‌نهایت از بین رفتن تالاب شادگان خواهیم بود.»

تالاب شادگان در استان خوزستان، یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های خاورمیانه با وسعت پنج هزار و ۳۷۷ کیلومتر مربع و یکی از مهم‌ترین منابع تأمین معیشت جمعیت ۱۶۰ هزار نفری شهرستان شایگان است. این تالاب زیستگاه گونه‌های مختلف پرندگان و ۳۵ نوع ماهی و آبزی است.

استان خوزستان در سال‌های اخیر با مشکل گرد و غبار و طوفان‌های شنی مواجه است که در بعضی روزهای سال شرایط آب و هوایی این استان را به حد بحرانی می‌رساند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

«با نابودی تالاب شادگان خوزستان شاهد طوفان نمک خواهد بود»

از تالاب‌های ایران چه مانده است؟

سه پنجم تالاب هورالعظیم خوزستان نابود شده است

Share