Share

در نخستین سالگرد اجرایی شدن برجام – موافقت نامه هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های بزرگ – دولت و حامیان آن از برجام دفاع می‌کنند و مخالفان و انتقادکنندگان دستاورد‌های یکساله را ناچیز می‌دانند و می‌گویند : تحریم‌ها باقی مانده‌اند. آیا ممکن است برجام بدفرجام شود؟ فروپاشی توافق هسته‌ای چه پیامدهایی خواهد داشت؟

معامله‌ای دشوار – وین، یک سال پیش: محمد جواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه ایران و آمریکا

معامله‌ای دشوار – وین، یک سال پیش: محمد جواد ظریف و جان کری، وزیران خارجه ایران و آمریکا

در آستانه‌ی مراسم تحلیف دونالد ترامپ رییس جمهوری منتخب آمریکا ؛ نگرانی طرفداران برجام بیشتر شده است. ترامپ برجام را یکی از بدترین توافق‌هایی می‌داند که در تاریخ امضا شده است.

روز یکشنبه عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در نشست خبری به مناسبت یکساله شدن برجام گفت : «فکر می‌کنم دولت جدید آمریکا هم قادر به کنار گذاشتن برجام نیست اگر هم به این تصمیم برسند ما برای همه نوغ شرایط آمادگی داریم. اگر ترامپ برجام را پاره کند ما هم آن را آتش می‌زنیم.»

روز۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ بخش مهمی از تحریم‌های بین المللی غلیه اقتصاد ایران در برابر محدود سازی فعالیت‌های هسته‌ای این کشور برداشته شد و این به دولت ایران اجازه داد که سطح تولید و صادرات نفت خود را به سطح بالاتر از سه میلیون وپانصد هزار بشکه در روز برساند. همچنین ایران توانست بیش از ۱۱ میلیارد دلارسرمایه گذاری مستقیم خارجی – بالاترین در دو دهه اخیر – را جذب کند.

با همه این دستاوردهای اقتصادی هنوز تاثیر چندانی در وضعیت اقتصادی روزمره مردم ایران دیده نمی‌شود.

به تازگی و در فاصله‌ی چهارماه به انتخابات ریاست جمهوری در ایران ورود یک هواپیمای مسافربری نو ایرباس به فرودگاه تهران ؛ از سوی هواداران توافق هسته‌ای نشانه‌ای از تحول در اقتصاد ایران توصیف شده است.

گفت‌‌وگو با رضا تقی‌زاده و بهروز بیات

به مناسبت یکمین سالگرد عملی شدن برجام پرسش‌هایی را با دو کارشناس سیاسی، رضا تقی زاده در گلاسکو و بهروزبیات در وین، گفت‌وگو کردیم، با این پرسش‌ها:

  • آیا برجام و دستاوردهای آن به موضوع نخست رقابت‌های انتخاباتی در ایران بدل خواهد شد؟ آیا اصول‌گرایان می‌توانند با تخطئه برجام؛ روحانی را ضعیف کنند؟
  • آیا روحانی تا کنون در دفاع از برجام و توضیح آن برای مردم موفق بوده، یا از یک طرف تبلیغات اصول‌گرایان و از طرف دیگر تنگنای اقتصادی و گرانی و بیکاری فزاینده، باعث شده مردم دیگر چیز مثبتی در برجام نبینند؟
  • عراقچی، دیپلمات درگیر در مذاکرات برجام، دوباره گفته است که ترامپ نمی‌تواند معامله برجام را برهم زند. آیا اکنون می‌توانیم بگوییم به راستی خواست ترامپ برهم زدن این معامله است؟ آیا جمهوری اسلامی می‌تواند سخت‌گیری بیشتر آمریکا برای کنترل ایران را عهدشکنی آمریکا تلقی کند؟
  • اگر آمریکا برای سخت‌گیری بیشتر آن گونه که در طرح دو سناتور جمهوری‌خواه آمده سپاه پاسداران را در لیست سازمان‌های تروریستی بگذارد تا بر این نیرو فشار اقتصادی و سیاسی وارد آورد، آیا ژنرال‌های سپاه در مقابل ممکن است کاری کنند که برجام عملا از طرف ایران نقض شود؟

بشنوید:

در همین زمینه

پایبندی گزینه‌های وزارت دفاع آمریکا و سازمان سیا به توافق هسته‌ای

وزیر خارجه پیشنهادی آمریکا: توافق هسته‌ای با ایران باید بررسی شود

موافقت ایران با محدود کردن ذخایر اورانیوم غنی‌شده زیر ۳۰۰ کیلوگرم

Share