Share

صبح روز ۳۰ دی، ساختمان تجاری پلاسکو به دلیل حجم گسترده آتش و یک انفجار در طبقات میانی فروریخت. بر اساس آخرین گفته‌های سخنگوی اورژانس کشور،۳۰ تا ۵۰ نفر زیر آوار هستند.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی به «تسنیم» گفته است که امید دارند در زیرزمین ساختمان پلاسکو، بازمانده‌هایی را پیدا کنند.

پیش‌تر، قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت گفت که سه نفر زنده از زیرآوار خارج شدند که حال یکی از آنها وخیم است.  همچنین گفته شده بود یک جنازه از آوارها بیرون کشیده شده اما سخنگوی اورژانس تهران و سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران این موضوع را تایید نکردند.

بیشتر بخوانید: ساختمان پلاسکو فرو ریخت

تیم‌های امدادرسان به همراه سگ‌های زنده‌یاب در میان آوار پلاسکو به دنبال بازماندگان می‌گردند که به دو گروه تقسیم می‌شوند: آنها که در آوار طبقه‌های میانی ساختمان و آنها که در زیرزمین ساختمان گیر افتاده‌اند.

۱۳ تیم از سگ‌های زنده‌یاب به همراه دستگاه‌های الکترونیکی زنده‌یاب در عملیات امدادرسانی مشغول یافتن بازمانده‌ها هستند.

یک تونل از ساختمان «پاساژ کویتی‌ها »حفرشده و تیم‌های امدادی در حال ورود به زیرزمین ساختمان پلاسکو هستند.

اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران، به خبرنگاران در محل در مورد کسانی که زیر آوار در زیرزمین محبوس شده‌اند گفت که امدادرسانی برای خروج این گروه از زیر آوار ادامه دارد اما هنوز کسی را پیدا نکرده‌اند.

شاکری در ادامه توضیح داد: «دو گروه در زیر آوار ساختمان پلاسکو محبوس شده‌اند؛ یک گروه آتش‌نشانانی که در حین مهار آتش و پس از فروریختن ساختمان در بین طبقات گرفتار شدند و گروه دوم کسانی هستند که گفته می‌شود در زیرزمین این پاساژ حضور داشتند»

امدادرسانان با ایجاد تونل در شمال و شرق آوار ساختمان، سعی کرده‌اند که دسترسی به زیرزمین را ممکن کنند. اما برای دسترسی به طبقاتی که احتمال می‌رود آتش‌نشان‌ها در میان آن گرفتار شده باشند باید عملیات آواربرداری از ساختمان به طور کامل انجام شود.

در حال حاضر چنگک‌های مکانیکی برای برداشتن تیرآهن‌ها در آوار استفاده می‌شود، اما شاکری گفته است: «با توجه به حجم بالای آوار انجام عملیات پیچیده و زمان‌بر است.»

تیم‌های امدادی با دستگاه‌های حفاری و سگ‌های زنده‌یاب موفق شدند به برخی از دفترها و مغازه‌های زیرزمین پلاسکو دسترسی پیدا کنند اما هنوز مشخص نیست که آیا بازمانده‌ای را یافته‌اند یا نه.

آتش‌نشانی تهران بزرگ گفته است که حدود ۱۵ تا ۲۰ نفر از نیروهای این سازمان در طبقات میانی ساختمان پلاسکو گرفتار شده‌اند. در مورد تعداد افرادی که در زیرزمین ساختمان پلاسکو گرفتار شده‌اند، هنوز آماری دقیقی در دست نیست. اما تخمین زده می‌شود که بین ۲۰ تا ۳۰ نفر هم در زیرزمین باشند.

سردار حسین ساجدی‌نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ هم گفته است که تیم‌های تشخیص هویت در محل آوار حضور دارند که قرار است در صورت لزوم اجساد را شناسایی کنند.

ساجدی‌نیا همچنین به تاجرها و کسبه ساختمان پلاسکو گفته است که هماهنگی‌های لازم برای حفاظت از اموال کسبه صورت گرفته است و پلیس محل را تحت کنترل دارد.

در همین زمینه:

واکنش‌‌ها به فرو ریختن ساختمان پلاسکو: مردمی که به تماشا می‌ایستند

ساختمان پلاسکو: مظهر تهران مدرن

Share