Share

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت دوباره گلرخ ابراهیمی ایرایی انتقاد کرده و خواهان آزادی او شده است.

آرش صادقی و همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی که هر دو در زندان اوین به سر می‌برند

از زندان اوین خبر می‌رسد که آرش صادقی، همسر گلرخ ابراهیمی که پس از ۷۱ روز اعتصاب غذا به دنبال مرخصی او اعتصاب خود را شکسته بود، بار دیگر دست به اعتصاب غذا زده است. علت اعتصاب غذای دوباره آرش صادقی، اعتراض او به خلف وعده مسئولان قضایی عنوان شده است: آرش صادقی بار دیگر دست به اعتصاب غذا زد

عفو ​​بین‌الملل در بیانیه خود تکرار و تأکید کرده است که گلرخ ابراهیمی ایرایی به عنوان فعال حقوق بشر  و نویسنده در ایران به دلیل نوشتن داستانی در مورد عمل بی‌رحمانه سنگسار محاکمه و به شش سال زندان محکوم شده است؛ حال آن‌که این داستان در جایی منتشر نشده و صرفاً در دفتر یادداشت او بوده است.

گلرخ ابراهیمی روز یک‌شنبه سوم بهمن ماه از سوی مأموران سپاه ثارالله تهران بازداشت و برای گذراندن ادامه دوران محکومیت حبس خود به رندان اوین بازگردانده شد.

عفو بین‌الملل گفته است این بازداشت در حالی صورت گرفته که خانم ابراهیمی عازم بیمارستان بوده تا همسرش را که از نظر جسمانی در شرایط نامساعدی به سر می‌برده، ملاقات کند.

گزارش شده بود که آرش صادقی در زمان بازداشت همسرش برای انجام برخی آزمایشات پزشکی در بیمارستان شهدای تجریش بوده و خانم ابراهیمی هم برای دیدار با او همراه با دوست مشترک‌شان، سعید اقبالی، عازم بیمارستان بوده‌اند که هر دو بازداشت شده‌اند:

بازداشت دوباره گلرخ ابراهیمی ایرایی، همسر آرش صادقی

بر اساس بیانیه عفو بین‌الملل بنا بود گلرخ ابراهیمی تا زمان رسیدگی قضایی دوباره به پرونده‌اش از سوی دیوان عالی کشور در مرخصی باشد اما مأموران سپاه پاسداران او را بازداشت کردند و به زندان اوین برگرداندند.

فیلیپ لوتر، پژوهشگر حقوق بشر و مدیر عفو بین الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا در واکنش به بازداشت دوباره گلرخ ایراهیمی ایرایی گفته است: «دستگیری دوباره گلرخ ابراهیمی ایرایی از سوی سپاه پاسداران، تازه‌ترین نمونه  توجه‌برانگیز و هشدار دهنده از اعمال روش‌های خودسرانه و ناعادلانه مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی علیه این زوج فعال حقوق بشر است.»

به گفته آقای لوتر، مقام‌های ایرانی باید همه تلاش‌شان را به خرج دهند تا از مجازات گلرخ ابراهیمی و آرش صادقی که به دلیل فعالیت‌های صلح‌آمیز در دفاع از حقوق بشر زندانی شده‌اند، جلوگیری کنند: «این دو باید فوری و  بی‌قید و شرط آزاد شوند و اطمینان حاصل شود که محکومیت‌های ناعادلانه آنها فوراً نقض می‌شود.»

حال آرش صادقی در طول دو ماه گذشته به دنبال اعتصاب غذای اعتراضی در مورد بازداشت همسرش برای گذراندن دوران محکومیت شش ساله، نامساعد بوده است و عفو بین‌الملل پیش از این درباره ضرورت رسیدگی به وضعیت سلامت او هشدار داده است. با وجود این هشدارها، مقام‌های قضایی از بستری شدن او در بیمارستان ممانعت می‌کنند.

فیلیپ لوتر، پژوهشگر حقوق بشر و مدیر عفو بین‌الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا با انتقاد از رویکرد مسئولان زندان و مقامات دستگاه قضا در جمهوری اسلامی گفته است که آن‌ها جان و سلامت آرش صادقی را گروگان گرفته‌اند

پیش از بازداشت دوباره گلرخ ابراهیمی، مقام‌های دادستانی گفته بودند که شرط انتقال آرش صادقی به بیمارستان، بازگشت همسر او به زندان است. سازمان عفو بین‌الملل از قول مقام‌های قضایی نقل کرده است که گفته‌اند «تا زمانی که گلرخ ابراهیمی به زندان برنگردد، از انتقال آرش صادقی به بیمارستان جلوگیری خواهد شد.

فیلیپ لوتر با انتقاد از این رویکرد مسئولان زندان و مقامات دستگاه قضا در جمهوری اسلامی گفته است که آن‌ها جان و سلامت آرش صادقی را به گروگان گرفته‌اند: «ایجاد مانع در راه دسترسی آرش صادقی به مراقبت‌های پزشکی که به شدت به آن نیازمند است و موکول کردن این مراقبت‌ها به بازگشت گلرخ ابراهیمی به زندان، در واقع اعمال شکنجه و مجازاتی سنگدلانه برای یک زندانی در اعتصاب غذاست. وضعیت این زندانی سیاسی وخیم است و روند درمان او باید هر چه سریع‌تر آغاز شود تا اوضاع سلامت او از آن‌چه که هست بدتر نشود. ادامه این شرایط می‌تواند جان و حیات آرش صادقی را در معرض خطر قرار دهد.»

پزشکان متخصص تأیید کرده‌اند که آرش صادقی به دلیل خونریزی معده، کمبود هموگلوبین (کم‌خونی) شدید و عفونت شدید ریه بایستی دست‌کم چهار تا پنج روز در بیمارستان بستری شود. با وجود این، به دنبال فشار دادستانی، حفاظت زندان و سپاه ثارالله، این زندانی با وضع وخیم جسمی، علی‌رغم مقاومت پزشکان، به زندان اوین بازگردانده شده است. آزمایش‌های پزشکی از ۷۰ درصد آسیب‌دیدگی در کلیه راست و ۲۰ درصد آسیب‌دیدگی در کلیه چپ این زندانی سیاسی حکایت دارد.

آرش صادقی، فعال سیاسی و دانشجوی اخراجی دانشگاه علامه طباطبایی به همراه همسرش، گلرخ ابراهیمی، در تاریخ ۱۵ شهریور ۹۳ از سوی قرارگاه ثارالله اطلاعات سپاه بازداشت و یکم دی‌ ماه سال ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام»، «توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه غیرقانونی» و همسرش به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به ترتیب به ۱۵سال و شش سال حبس محکوم شدند.

این احکام در دادگاه تجدید‌نظر تأیید شد که با حساب چهار سال حبس تعلیقی در پرونده قبلی آرش صادقی، حکم او به ۱۹ سال حبس افزایش یافت.

روز دوشنبه سوم آبان، مأموران امنیتی بدون فرستادن احضاریه کتبی، به خانه گلرخ ابراهیمی حمله کردند، در منزل را شکستند و او را برای گذراندن حکم شش سال حبس به زندان اوین منتقل کردند.

گلرخ ابراهیمی به دلیل نوشتن داستانی کوتاه علیه سنگسار که در دفترچه شخصی‌اش نوشته و آن را منتشر هم نکرده‌، بازداشت و محاکمه شده است.


در همین زمینه

Share