Share

نخست‌وزیر بریتانیا، ترزا می ‌پس از دیدار با رئیس‌جمهوری آمریکا، در جمع خبرنگاران گفت که «ترامپ در گفت‌وگو با من تأیید کرد که ۱۰۰ درصد با ناتو همراه است.»

کنفرانس خبری دونالد ترامپ و ترزا می – عکس از کاخ سفید

روز ۲۷ ژانویه /۸ بهمن، ترزا می ‌و دونالد ترامپ در کاخ سفید دیدار کردند و سپس به پرسش‌های خبرنگاران در یک نشست مطبوعاتی کوتاه پاسخ دادند.

نخست‌وزیر بریتانیا گفت که در گفت‌وگوی یک ساعته‌اش با رئیس‌جمهوری آمریکا موضوع رابطه تجاری دو کشور، جنگ با گروه «دولت اسلامی» (داعش) و حمایت از ناتو اولویت‌ها بودند.

می در رابطه با موضوع ناتو و نقش رهبری آمریکا گفت که بریتانیا با اصلاحات در ناتو برای جلب حمایت مالی بیشتر از برخی از کشورها موافق است: «نقش رهبری آمریکا در ناتو – که بریتانیا از آن حمایت می‌کند – باید عنصری مرکزی باشد که اتحاد اطراف آن شکل بگیرد.»

دونالد ترامپ در کارزار انتخاباتی‌اش گفته بود که اگر رئیس‌جمهور شود ایالات متحده سیاست طولانی‌مدت خود در همکاری با ناتو را بازنگری می‌کند. او به طور ویژه گفته بود که کشورهای عضو ناتو باید سهم‌‌شان را برای پوشش هزینه‌ها بدهند.

رابطه تجاری دوجانبه آمریکا بریتانیا

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین به دنبال لغو یا بازنگری بسیاری از توافقنامه‌های تجاری چندجانبه مانند قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی یا NAFTA است که طبق دستوری اجرایی آن را لغو کرد. اما او در دیدار با می ‌گفت که با معاملات تجاری دو جانبه و به‌طور خاص با تجارت با بریتانیا پس از خروج از اتحادیه اروپا مشکلی ندارد.

ترزا می یک روز قبل از دیدار با ترامپ، در گردهمایی اعضای حزب جمهوری‌خواه کنگره آمریکا در فیلادلفیا سخنرانی کرد و پیشنهاد تجارت آزاد بین دو کشور بریتانیا و آمریکا را مطرح کرد.

ترامپ با اشاره به تجربیاتش به‌عنوان یک تاجر گفت «تجارت با اروپا بسیار دشوار است» و آن را «یک تجربه بد توصیف کرد». اما در ادامه گفت که تجارت با بریتانیا راحت‌تر است.

در خصوص رابطه دو کشور با روسیه، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که مایل است که تحریم‌های روسیه تا اجرای کامل مفاد توافقنامه مینسک برای حل بحران اوکراین، ادامه یابند. ترامپ در مورد تحریم‌های روسیه اظهارنظر شفافی نکرد اما گفت دوست دارد رابطه خوبی با روسیه داشته باشد.

ترامپ قرار است روز ۲۸ ژانویه با ولادمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، گفت‌وگوی تلفنی کند.

کابینه ترامپ مخالف شکنجه است

رئیس‌جمهوری آمریکا در خصوص انواع شکنجه از جمله «واتربوردینگ» (القای حس خفگی با آب) گفت که با اینکه او با این کار موافق است، وزیر دفاععش مخالف است.

بیشتر بخوانید: ترامپ می‌خواهد شکنجه را دوباره به‌اجرا گذارد

ژنرال جیمز ماتیس کاندید وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا، رای اعتماد آورده و قرار است عصر روز ۲۷ ژانویه سوگند بخورد.

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که موضوع شکنجه از این به بعد با توجه به تصمیم ماتیس حل‌وفصل خواهد شد: «من نظر او را پذیرفته‌ام.» او در ادامه توضیح داد که وزیر دفاعش با ترامپ اختلاف دارد و قرار نیست شکنجه به فضای تأدیب زندانیان جنگی بازگردد.

ترامپ پیش از این در کارزار انتخاباتی خود گفته بود: «واتربوردینگ خوب است اما کافی نیست؛ از آن بدتر نیز اجرا خواهد شد.»

این اولین جلسه ترامپ با یک رهبر دیگر پس از سوگند ریاست جمهوری است.

بیشتر بخوانید:

ترزا می: آمریکا و بریتانیا رهبری جهان را به عهده بگیرند

Share