Share

یک شهروند بهایی به دلیل فعالیت‌هایش برای کودکان کار در تهران از سوی مأموران امنیتی بازداشت شده است. خبرگزاری بهایی نیوز نام فرد بازداشت شده را هاله غلامی اعلام کرده است.

تصویری که بهایی نیوز از هاله غلامی منتشر کرده است

بر اساس این گزارش، مأموران امنیتی در تاریخ هشتم بهمن ماه، هاله غلامی را به دلیل مشارکت در تشکیل خیریه به نفع کودکان کار به عنوان یک بهایی، بازداشت کرده‌اند و پس از بازداشت او، محل زندگی‌اش را نیز تفتیش کرده‌اند و موبایل‌ها و وسایل کامپیوتری او را با خود برده‌اند.

هاله غلامی از جمله فعالان حقوق کودک است که در زمینه حمایت از کودکان کار و کودکان بی‌سرپرست فعالیت داشته. او در منطقه شهر‌آرا در تهران بازداشت شده است.

فشارها بر اقلیت بهایی در ایران به شکل‌های مختلف ادامه دارد.

بر اساس گزارشی که جامعه بین‌المللی بهایی در تاریخ پنجم آبان ماه امسال منتشر کرده است، سرکوب بهاییان در ایران با وجود قول‌های دولت حسن روحانی برای پایان دادن به تبعیض مذهبی و بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران انجام می‌شود. این در حالی‌ست که از زمان روی کار آمدن او هزاران مطلب و نوشته علیه بهاییان منتشر شده است، بیش از ۱۵۱ شهروند بهایی بازداشت شده‌اند و بیش از ۴۰۰ مورد تبعیض اقتصادی (شامل تهدید و ارعاب برای بستن مغازه) و همچنین موارد متعددی از تبعیض آموزشی گزارش شده‌ است. هزاران بهایی از ورود به دانشگاه‌ها منع شده‌اند و ۲۸ پیرو این دین هم از دانشگاه اخراج شده‌اند:

جامعه بهاییان: سرکوب بهایی‌ها در دولت روحانی بی‌سروصداتر انجام می‌شود

بر اساس گزارش جامعه بین‌المللی بهاییان، از سال ۲۰۰۵ تا به حال بیش از ۸۶۰ شهروند بهایی در ایران بازداشت و حدود ۲۷۵ نفر زندانی شده‌اند. در طول یک سال گذشته نیز شماری از بهاییان بازداشت‌شده در ایران با اتهام‌های سنگین امنیتی روبه‌رو شده‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی آیین بهایی را به رسمیت نمی‌شناسد و مقام‌های حکومتی گاه و بیگاه علیه بهاییان نفرت‌پراکنی می‌کنند. آن‌ها بهاییت را فرقه ضاله می‌خوانند.


 

برخی از خبرها و گزارش‌های رادیو زمانه درباره سرکوب بهاییان در ایران

Share