Share

ترامپ در گفت‌و‌گو  با شبکه خبری فاکس، بار دیگر توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی را «معامله‌ای بد» خواند. ترامپ اعتقاد دارد که ایران گستاخ‌تر شده و به آمریکا «بی‌احترامی» می‌کند. او گفت که تحریم‌های تازه علیه اشخاص و شرکت‌هایی که با برنامه موشکی ایران ارتباط دارند، اولین فشار به ایران است و فشارها افزایش خواهند یافت.

شبکه خبری فاکس با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مصاحبه‌ای انجام داد که یکشنبه ۵ فوریه پخش شد.

ترامپ در مصاحبه با بیل اورایلی، خبرنگار شبکه فاکس درباره توافق هسته‌ای با ایران گفت: «فکر می‌کنم این بدترین توافق بود. فکر می‌کنم این توافقی بود که هرگز نباید بر سر  آن مذاکره می‌شد. توافق هسته‌ای با ایران خجالت‌آور است. باید آن را امضا می‌کردیم و هیچ دلیلی نداشت این کار را بکنیم. اگر قرار بود چیزی را امضا می‌کردیم، می‌بایست توافق خوبی داشته باشیم.»

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر موضوع پرداخت پول نقد به ایران دردوران ریاست جمهوری باراک اوباما را مطرح کرد. ترامپ گفت: «ما یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار نقد به آنها دادیم و هیچ چیز به جایش نگرفتیم.»

بارک اوباما در اوت ۲۰۱۶ تایید کرده بود که ۴۰۰ میلیون دلار به ازای حل‌وفصل یک دعوای حقوقی به ایران پرداخته است. چون رابطه بانکی بین دو کشور وجود ندارد، کابینه اوباما ناچار شده پول را نقد پرداخت کند. این پول توافقی بوده است بین دو کشور برای بستن پرونده‌ای که ایران علیه آمریکا در دادگاه در رابطه با پول مسدودشده ایران مطرح کرده بوده.

در پاسخ به این پرسش که آیا دولت آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را معلق می‌کند، ترامپ پاسخ روشنی نداد و همه چیز را به آینده موکول کرد: «باید دید که در آینده چه می‌شود.»

او گفت: «اگر همکاری می‌کردند، می‌توانستم با این توافق کنار بیایم. اما در عمل خلافش اتفاق افتاد. مثل این است که گستاخ‌تر شده‌اند.»

وزارت دارایی آمریکا، ۳ فوریه اعلام کرد که ۱۳ فرد و ۱۲ شرکت و مؤسسه که با برنامه موشکی ایران در ارتباط بودند مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

بیشتر افراد و شرکت‌های تحریم‌شده مرتبط به شبکه‌هایی در ایران، امارات و چین هستند که به «گروه صنعتی شهید همت» کمک‌رسانی می‌کنند. ایالات متحده می‌گوید این شرکت از شرکت‌های متعلق به سپاه پاسداران و برنامه هوا و فضای ایران است که موشک‌های بالستیک هم در زیر مجموعه همین برنامه هستند.

رئیس جمهوری آمریکا در گفت‌و‌گو با شبکه فاکس گفت: «این تازه اول کار است.» پیش از این، جیمز متیس (وزیر دفاع آمریکا) و مایکل فلین (مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ) از اقدامات تحریک‌آمیز ایران در منطقه انتقاد کرده بودند و دولت ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده بودند.

ترامپ هم ایران را «حکومت حامی تروریسم » خواند: «به هرجا می‌خواهند پول می‌فرستند.»

ترامپ درباره جابجایی ناوهای هواپیمابر آمریکایی گفت حاضر نیست اسرار نظامی را فاش کند. او همچنین حرف ۲۵ ژانویه خود مقابل دوربین شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی» را تکرار کرد و گفت در مورد گزینه نظامی در رابطه با ایران ترجیح می‌دهد که اول عمل کند و بعد حرف بزند.

واکنش‌ها در ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری دوشنبه ۱۸ بهمن خود، در واکنش به سخنان تازه ترامپ در مورد برنامه موشکی ایران گفت: «برنامه موشکی ایران به دولت، حاکمیت و مردم ایران مربوط است.»

او  همگان را به شکیبایی دعوت کرد و گفت: «فکر می‌کنم باز هم باید صبر کرد و خیلی عجولانه صحبت نکرد و منتظر ماند تا ببینیم نهایتاً دولت آمریکا چگونه می‌خواهد در مورد مسائل داخلی خود و مسائل اروپا و جهان عمل و اقدام کند، لذا باید صبور بود، کمتر صحبت کرد و بیشتر تماشا کرد.»

از سوی دیگر، محمد جواد لاریجانی، معاون بین‌الملل قوه قضائیه و یکی از «اخوان لاریجانی» در گفت‌و گو با شبکه خبر روح توافق‌ هسته ایرانی با قدرت‌های بزرگ جهانی را «شیطانی» خواند. او نسبت به مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای هشدار داد و از دولت خواست به «استراتژی مقام معظم رهبری» بازگردد.

در همین زمینه:

 

Share