Share

معلم کرمانی که برای تنبه بدنی یک دانش‌آموز مداد در سر او فرو کرده بود با دستور مستقیم فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش، از کار تعلیق شد. بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، این معلم در گروه نیروهای «آماده به خدمت» قرار گرفته و پرونده او برای رسیدگی به هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری ارجاع شده است.

کارتون از اسد بیناخواهی


در واژه‌نامه تخصصی وزارت آموزش و پرورش در توضیح واژه «آماده به خدمت» آمده است: «منظور از آماده به خدمت این است که در حال حاضر کارمند هیچ پست سازمانی‌ای به عهده ندارد و در انتظار ارجاع به یک اداره یا سازمان و اختصاص پست سازمانی است.»


در روزهای گذشته، تنبیه بدنی دانش‌آموز کلاس سوم دبستانی در شهرستان رودبار جنوب در استان کرمان به اتاق عمل بیمارستان ختم شد. موضوع پس از اینکه تصاویر سر این کودک در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، مورد توجه رسانه‌‌ها قرار گرفت: تنبیه بدنی دانش‌آموزی ۹ساله توسط معلم به فرورفتن مداد در سرش منجر شد

روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه خود درباره این پرونده گفته است که «با پیگیری‌های به عمل آمده و نظر به آثار سوء اجتماعی و اداری ناشی از عمل معلم و به لحاظ تضرر معنوی و آسیب به سرمایه اجتماعی جامعه فرهیخته فرهنگیان و نظام تعلیم و تربیت، در راستای اعمال ماده ۱۳ قانون رسیدگی به تخلفات اداری، با دستور فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش، معلم مورد نظر آماده به خدمت شد.»

در این اطلاعیه آمده است که به محض اتمام مراحل قانونی و صدور رأی درباره این پرونده، نتیجه به اطلاع عموم خواهد رسید.

بر اساس ماده ۷۶ آیین‌نامه اجرایی مدارس ایران، تنبیه بدنی از نظر مقررات و قوانین آموزش و پرورش ممنوع و انجام آن جرم است و با مرتکبان تنبیه بدنی بر اساس قوانین و آیین‌نامه‌های مصوب برخورد می‌شود: آموزش و پرورش ایران تنبیه بدنی را ممنوع اعلام کرد

با وجود این ماده و با وجود حساس شدن جامعه نسبت به مسأله تنبیه بدنی، هنوز هم این شکل از مجازات دانش‌آموزان دست‌کم در مناطق دور از پایتخت یا شهرهای بزرگ رواج دارد. این در حالی‌ست که به احتمال فراوان موارد متعددی از تنبیه بدنی به این دلیل که آسیب جسمی سخت، واضح و آشکاری به دنبال ندارند گزارش نمی‌شوند. علاوه بر این ممکن است که در صورت آسیب‌دیدگی دانش‌آموز هم برخی خانواده‌ها از طرح عمومی این موضوع استقبال نکنند یا اساساً از روند طرح موضوع بی‌اطلاع باشند و دست‌شان هم به رسانه‌ها نرسد.

این وضعیت در شرایطی حاکم است که جمهوری اسلامی مدعی‌ست از زمان روی کار آمدنش تنبیه بدنی خط قرمز آموزش و پرورش بوده است و این «رژیم شاهنشاهی» بوده که در آن، تنبیه‌بدنی و به اصطلاح فلک کردن دانش‌آموزان، امری عادی و بدیهی به شمار می‌رفته و دولت هم بر آن اصرار داشته است.

از سوی دیگر آموزش پرورش برنامه جدی‌ای برای کمک‌رسانی به دانش‌آموزان آسیب دیده‌ از تنبیه بدنی ندارد.

Share