Share

وکیل محمد‌علی طاهری، زندانی عقیدتی که بیش از پنج سال است در زندان به سر می‌برد، از احتمال صدور حکم آزادی برای موکلش خبر داده است. قرار است دادگاه او در هفته دوم اسفند ماه برگزار شود.

تجمع هواداران محمدعلی طاهری در مقابل زندان اوین

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل محمدعلی طاهری که با عنوان بنیانگذار «عرفان حلقه» شناخته می‌شود، ضمن طرح احتمال آزادی محمد‌علی طاهری در دادگاه پیش رو گفته است که موکلش در دادگاه‌های پیشین از کلیه اتهامات قبلی تبرئه شده و تنها اتهام باقی‌مانده دخالت‌ در امور پزشکی است: «تحقیقات در این مورد کامل شده و شاکی خصوصی نیز در این بخش وجود ندارد.»

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از قول علیزاده طباطبایی که پیشتر خبر از برگزاری دادگاه موکلش داده بود، نوشته است که دیوان عالی کشور به علت نقص در تحقیقات حکم {اعدام} را نقض کرده و پرونده را برای تحقیقات بیشتر به دادگاه ارجاع داده بود که «بعد از انجام تحقیقات در مورد اجتماع، تبانی و ارتباط با چریک‌های فدایی خلق و سب‌النبی و ارتداد، در دادسرا قرار منع تعقیب صادرشده است و {این قرار} قطعی شده است.»

بر اساس گفته‌های وکیل محمدعلی طاهری، تحقیقات در مورد اتهام نفهیم شده به او درباره دخالت‌ در امور پزشکی هم کامل شده است و قرار است شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در هفته دوم اسفند به این اتهام رسیدگی کند: «تنها موردی که باید دادگاه بررسی کند همین موضوع است که شاکی خصوصی هم در این مورد وجود ندارد و اگر {محمدعلی طاهری} در این مورد هم تبرئه شود، آزاد می‌شود.»


در طول چند سال گذشته، افراد زیادی در ارتباط با گروه عرفان حلقه و محمد‌علی طاهری بازداشت و محاکمه شده‌اند. در یکی از آخرین این بازداشت‌ها، معصومه ضیاء، از هواداران محمد‌علی طاهری و از «مربیان عرفان حلقه»، صبح روز جمعه ۱۷ دی ماه هنگام بازگشت از سفر خارجی در فرودگاه خمینی بازداشت شد:

بازداشت یکی از «مربیان عرفان حلقه» هنگام بازگشت از سفر خارج از کشور

مریم ضیاء، خواهر معصومه ضیاء، روز جمعه ۲۹ بهمن، درباره وضعیت و شرایط خواهرش از زمان بازداشت تا به حال به رادیو زمانه می‌گوید: «خواهرم پگاه {معصومه ضیاء} تا امروز در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین و به صورت تک نفره نگه داشته شده است و پرونده ایشان در شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه زیر نظر بیژن قاسم‌زاده در حال رسیدگی‌ست. تا به حال به وکیل ایشان (وحید مشکانی)، اجازه ورود به پرونده و مطالعه پرونده را نداده‌اند و گفته‌اند که قاضی پرونده باید وکالت او را تأیید کند. بنابراین از جزییات پرونده و اتهامات ایشان اطلاعی در دست نیست. ما حتی نمی‌دانیم این بازداشت از سوی چه ارگانی صورت گرفته است. در ابتدا قرار بازداشت یک ماهه برای ایشان صادر شده بود اما با تمام شدن یک ماه ایشان را آزاد نکردند و گویا مجدداً قرار بازداشت‌شان تمدید شده است.»

بر اساس گفته‌های مریم ضیاء، مادر او همراه با نوه خود (دختر معصومه ضیاء) روز پنج‌شنبه ۲۸ بهمن برای ملاقات با معصومه ضیاء به زندان اوین مراجعه کرده‌اند و با وجود این‌که از بازپرس برای ملاقات حضوری نامه داشته‌اند، اما اجازه هیچ نوع ملاقاتی به ایشان داده نشده بدون این‌که بتوانند با زندانی‌شان را ببینند، برگشته‌اند.


محمدعلی طاهری، ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ برای سومین بار به اتهام «فساد فی‌الارض» بازداشت شد و از آن زمان در زندان است.

او پیش از حکم اعدامی که برایش صادر شد، از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع با لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس) و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود.

حکم اعدام محمدعلی طاهری از سوی دیوان عالی کشور نقض شده و پرونده او به دادسرای امنیت برگشته اما از اردیبهشت امسال با وجود تامین وثیقه سنگین برای او، با آزادی‌اش موافقت نشده است.

«عرفان حلقه» که محمدعلی طاهری بنیانگذار آن در ایران شناخته می‌شود، انواعی از رفتار‌های آیینی فردی و جمعی بر اساس آموزه‌های عرفانی و شبه‌علمی را در برمی‌گیرد که ادعا می‌شود فرد بر اساس آن‌ها به آرامش دست پیدا می‌کند.

این فعالیت‌ها در یک دهه گذشته در ایران بیشتر از قبل شده‌اند. جمهوری اسلامی خود مروج انواعی از آن بوده است، اما در سال‌های اخیر با عنوان‌هایی چون عرفان‌های انحرافی، عرفان‌های کاذب یا عرفان‌های نوظهور به مقابله با آن‌ها برخاسته است.


لینک‌های مرتبط:

۲۱ نفر از طرفداران محمدعلی طاهری بازداشت شدند

تسنیم: محمدعلی طاهری در زندان «مغزى‌جات چهارگانه لوکس خارجى» می‌خورد

هواداران محمدعلی طاهری در مقابل بیمارستان بقیه‌الله تجمع کردند

تمدید قرار بازداشت محمدعلی طاهری و بازداشت چند تن از طرفدارانش

Share