Share

وزیر خارجه عربستان در سفری کم‌سابقه به بغداد رفت.

وزیر امور خارجه عربستان

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی شنبه، ۲۵ فوریه برای دیدار با حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق وارد بغداد شد.

این نخستین سفر یک مقام بلندپایه سعودی به عراق پس از سقوط صدام حسین در ۲۰۰۳ در پی اشغال این کشور از سوی ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده است.

ریاض پس از سقوط صدام حسین و سر کار آمدن دولت شیعی روابط خود با بغداد را به شدت محدود کرد. این دو کشور زمان صدام حسین نیز رابطه چندان خوبی نداشتند و با اشغال کویت از سوی ارتش عراق که با ورود آمریکا به جنگ خلیج انجامید، رابطه آن دو از هم گسست.

عربستان مدت‌ها عراق را به نزدیکی بیش از حد به ایران و دامن‌زدن به اختلاف مذهبی سنی‌ـ‌شیعه متهم کرده‌است. عراق این اتهام را رد می‌کند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از منبعی ناشناس گزارش داده است که عادل الجبیر تا کنون با همتای عراقی خود ابراهیم الجعفری دیدار کرده‌ است. این منبع ناشناس گفته که هدف از سفر برقراری روابط «باثبات‌تر از گذشته» است.

تنها سال پیش بود که عربستان پس از ۲۵ سال سفارت خود را در بغداد بازگشایی کرد. اما این بازگشایی نیز دوباره به تنش‌ها بین دو کشور دامن زد. دولت عراق چندی پس از به‌راه‌افتادن دوباره سفارت عربستان در بغداد، خواهان تعویض سفیر شد. دلیل آن انتقادهای سفیر عربستان از دخالت ایران در امور داخلی عراق و طرح اتهام سرکوب مسلمانان سنی‌مذهب در این کشور بود.

در آن زمان رهبران شبه‌نظامیان شیعی که از سوی حکومت ایران حمایت می‌شوند، به شدت به سخنان سفیر عربستان تاختند.

ریاض در هفته‌های اخیر و پس از سر کار آمدن دولت دونالد ترامپ حمله‌های خود به تهران را شدت داده است.

عادل الجبیر هفته گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ ایران را بزرگترین حامی تروریسم در منطقه خوانده بود. دولت عربستان در تلاش است تا از نفوذ منطقه‌ای ایران بکاهد و ائتلافی برای فشار به این کشور ایجاد کند.


بیشتر بخوانید

کنفرانس مونیخ؛ هم‌صدایی عربستان و اسرائیل علیه ایران

Share