Share

دیوان عالی کشور حکم قطع دست جوانی را که متهم است «با راه اندازی باند سرقت به ده‌ها خانه در پایتخت دستبرد زده» تائید کرد.
این جوان که نام او اعلام نشده متهم به عضویت در یک باند ۶ نفره است که چندین فقره سرقت از منازل شمال شهر تهران انجام داده است. به نوشته «همشهری آنلاین» اعضای این باند درهای ورودی خانه‌ها و طلا و جواهرات را به سرقت می‌برده‌اند.

شعبه هشتم دادگاه کیفری تهران که این ۶ تن را محاکمه کرده برای رئیس باند درخواست قطع دست و ۵ نفر دیگر را به حبس محکوم کرده است. در پی اعتراض متهمان، پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد اما دیوان عالی کشور هم بر حکم قطع دست صحه گذاشت.

در مرداد سال جاری نیز دو حکم فطع دست یکی در تهران و دیگری در مشهد به جرم سرقت به قطع دست محکوم شدند. در مورد آن دو پرونده گفته شد که علت صدور حکم قطع دست تعدد موارد سرقت بوده است.

قانون مجازات اسلامی قطع دست و پا را درباره متهمان به سرقت مجاز شمرده است.

در ماده ۲۰۱ قانون مجازات اسلامی در ایران، حد سرقت در مرتبه‌ نخست، قطع چهار انگشت دست راست سارق؛ در مرتبه دوم‌، قطع پای چپ سارق و در مرتبه سوم حبس ابد است. مجرم در مرتبه چهارم به اعدام‌ محکوم می‌شود.

همچنین بنا بر ماده ۲۰۲ قانون مجازات اسلامی هر گاه انگشتان دست سارق بریده شود و پس از اجرای این حد، سرقت دیگری از او ثابت گردد، پای چپ او بریده می‌شود.

نهادهای بین‌المللی دفاع از حقوق بشر بارها به صدور و اجرای چنین احکامی توسط قوه قضائیه ایران انتقاد کرده و آن را وحشیانه خوانده‌اند.


بیشتر بخوانید: 

Share