Share

شورای امنیت سازمان ملل سه‌شنبه ۲۸ فوریه / ۱۰ اسفند می‌خواهد درباره تحریم علیه سوریه به‌دلیل استفاده از سلاح شیمیایی در حملات خود تصمیم‌گیری کند.

در طول جنگ سوریه بارها قطعنامه‌هایی علیه دولت این کشور به شورای امنیت سازمان ملل رفته اما با وتوی روسیه و چین مواجه شده است.

در طول جنگ سوریه بارها قطعنامه‌هایی علیه دولت این کشور به شورای امنیت سازمان ملل رفته اما با وتوی روسیه و چین مواجه شده است.

فرانسوا دولاتر، نماینده فرانسه در سازمان ملل، در صفحه توئیتر نوشت: «هدف رسیدن به نظر مشترک در شورای امنیت است.»

فرانسه قطعنامه پیشنهادی را به‌همراه آمریکا و بریتانیا پس از بررسی عملیات نیروهای دولتی سوریه با استفاده از سلاح‌های شیمیایی ارائه داده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که ۱۳ فوریه / ۲۵ بهمن منتشر کرد، گفته بود که بر اساس مصاحبه با شاهدان عینی و تجزیه و تحلیل صحنه‌های ویدئویی و تصاویر موجود، هلیکوپترهای نیروهای دولتی سوریه در طول حمله به حلب از تاریخ ۱۷ نوامبر تا ۱۳ دسامبر ۲۰۱۶ (۲۷ آبان تا ۲۳ آذر) از بمب کلر استفاده کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر گفته بود دست‌کم در هشت حمله استفاده از این گاز سمی موجب زخمی شدن حدود ۲۰۰ نفر در منطقه تحت کنترل شورشیان سوریه در شرق حلب شده است.

دولت سوریه این گزارش را طرح اتهاماتی علیه خود دانست و آن را رد کرد.

روسیه در هفته‌های گذشته اعلام کرده بود از حق وتوی خود در شورای امنیت سازمان ملل علیه تصویب قطعنامه فرانسه، آمریکا و بریتانیا استفاده خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

«ارتش سوریه در حلب از سلاح شیمیایی استفاده کرده است»

Share