Share

شرکت «زد تی ای» (ZTE) چین به دلیل فروش تجهیزات مخابراتی به ایران در آستانه محکومیت چند صد میلیون دلاری قرار دارد.

شرکت زد.تی.ای چین به دلیل فروش تجهیزات به ایران در آستانه جریمه چند صد میلیون دلاری قرار دارد.

شرکت چینی «زد تی ای» (ZTE) یک‌سال قبل ایران را ترک کرد تا شاید از تحریم و جریمه سنگین مالی در امان بماند. اما خبرگزاری رویترز گزارش داده که این شرکت در آستانه محکوم شدن به پرداخت جریمه چند صد میلیون دلاری قرار دارد.

اتهام این شرکت نقض قوانین امریکا در خصوص محدودیت فروش تجهیزات و فناوری به ایران اعلام شده است.

مدیران «زد تی ای» (ZTE) بهمن سال گذشته با برگزاری یک نشست در تهران ورود رسمی به بازار تلفن همراه و تجهیزات مخابراتی ایران را اعلام کردند اما به فاصله کوتاهی در اردیبهشت ۹۵ مدیران این شرکت به صورت رسمی اعلام کردند که از بازار ایران خارج شده‌اند.

خروج این شرکت چینی از ایران پس از آن صورت گرفت که  دولت ایالات متحده آمریکا مارس ۲۰۱۶ اعلام کرد که تامین زنجیره تولید این شرکت را به خاطر نقض تحریم‌های اعمال شده علیه ایران محدود خواهد کرد.

براساس این تصمیم، شرکت‌های آمریکایی برای هر گونه صادرات و ارسال محصولات به شرکت «زد تی ای» (ZTE) نیازمند دریافت گواهینامه صادراتی شدند که این موضوع در ارتباط با تنبیه های در نظر گرفته شده برای این شرکت به خاطر تخطی از قواعد تجارت با ایران است.

شرکت «زد تی ای» (ZTE) در واکنش به این اقدام آوریل ۲۰۱۶/ فروردین ۹۵ قرارداد همکاری با شرکت «یاس جهان» در ایران را تعلیق و از  بازار ایران خارج شد.

در پی لغو این قرارداد، مدیران این شرکت گفتند که به همکاری با وزارت خزانه‌داری، بازرگانی و دادستانی آمریکا ادامه خواهند داد.  این همکاری سبب شد که ممنوعیت‌های اعمال شده برای  «زد تی ای» (ZTE) ابتدا به مدت سه ماه و پس از آن تا یکسال تعلیق شود.

تعلیق ممنوعیت تامین زنجیره تولید این شرکت ۲۹ مارس ۲۰۱۷ به پایان می‌رسد.

یک فرد مطلع از این پرونده به رویترز گفته است که مدیران این شرکت هنوز قراداد ادامه همکاری با وزارت بازرگانی، دادگستری و خزانه‌داری ایالات متحده را امضاء نکرده‌اند.

او گفته است که به دلیل غیرعلنی بودن نمی‌تواند جزئیات بیتشری از این پرونده را  بیان کند.

به گفته او به دلیل تغییرات صورت گرفته در دولت امریکا ممکن است که دست‌یابی به توافق نهایی به تاخیر بیفتد و یا شکست بخورد. او گفته است که انتظار می‌رود شرکت «زد تی ای» (ZTE) به دلیل نقض تحریم‌های بین‌المللی به صدها میلیون دلار جریمه محکوم شود.

بر پایه گزارش وزارت بازرگانی این شرکت چینی در سال ۲۰۱۲ میلیون‌ها دلار نرم‌افزار و سخت‌افزار پیشرفته را به بزرگ‌ترین شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه ایران فروخته است. بخشی از این تجهیزات از سوی دولت ایران برای شنود مکالمات تلفنی مورد استفاده قرار گرفته است.

وزارت بازرگانی آمریکاُ «زد تی ای» (ZTE) را به اقدامات خلاف امنیت، منافع ملی و سیاست خارجی ایالات متحده متهم کرده است.

پیش از این سال ۲۰۱۲ و با شدت گرفتن تحریم ها علیه ایران، مقامات شرکت «زد تی ای» (ZTE) عنوان کرده بودند که به تمامی تجارت خود با ایران خاتمه داده و در بیانیه ای عنوان کردند که «زد تی ای» (ZTE) به دنبال هیچ مشتری در ایران نیست و با مشتریان فعلی نیز کسب و کار و مراودات خود را به شدت محدود کرده است.

اما خبرگزاری رویترز به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد این شرکت اقدام به صادرات محصولات آمریکایی مشمول تحریم به وسیله شرکت‌های واسطه به ایران کرده است.

پس از افشای این اسناد مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا ۸ اکتبر ۲۰۱۲ خواستار خروج «زد تی ای» (ZTE) از آمریکا شد. همچنین شرکت «سیسکو» اعلام کرد که روابط خود با این شرکت چینی را قطع خواهد کرد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که در صورت اجرایی شدن ممنوعیت فروش زنجیره تامین به شرکت «زد تی ای» (ZTE) این شرکت با زیان و از دست دادن سهم فروش در بازار جهانی روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

“کاهش فعالیت‌های شرکت چینی ZTE در ایران”

Share