ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

۶۰ کارگر عسلویه پس از اعتراض، اخراج شدند

پیمانکار نیروپژوه به ۴۰۰ کارگر فاز ۱۳ عسلویه قول داد در صورت پایان دادن به اعتصاب، دستمزد عقب‌افتاده آن‌ها را بپردازد. اما پس از پایان اعتصاب ۶۰ تن از کارگران را اخراج کرد.

۶۰ کارگر فاز ۱۳ عسلویه که به همراه همکارانشان در اعتراض به تعویق دستمزدها و سایر مطالبات صنفی خود اعتصاب کرده‌ بودند، اخراج شدند.

پیمانکار که به نوشته خبرگزاری کار ایران(ایلنا)به کارگران قول داده بود در صورت پایان اعتصاب، مطالبات عقب‌افتاده کارگران را پرداخت خواهد کرد، به جای پرداخت مطالبات، احکام تسویه حساب ۶۰ تن از کارگران را صادر کرد.

حدود ۴۰۰ کارگر شرکت‌های پیمانکاری فاز ۱۳ عسلویه چند روز پیش در اعتراض به نپرداختن دستمزد دی و بهمن دست به اعتصاب زدند. کارگران گفتند کارفرما فقط وعده پرداخت مزدها را می‌دهد تا از نارضایتی کارگران جلوگیری کند. یکی از کارگران گفته بود: «ما تنها خواستار دریافت معوقات مزدی خود هستیم و شنیدن دوباره چنین وعدهایی از زبان کارفرما برای ما کافی نیست.»

پیمانکاری که کارگران را بکار گرفته است، نیروپژوه نام دارد و از زیرمجموعه‌های شرکت مپنا است.

این اولین بار نیست که کارگران عسلویه در پی اعتراض به نپرداختن دستمزد و  شرایط بد کار اخراج می‌شوند. پیمانکاران طی سال‌های اخیر کارگران را بارها اخراج و در مواردی تحت تعقیب قضایی قرار داده‌اند.

در آذر ۹۴، ۲۰ تن از کارگران نقاش لوله‌های نفتی فازهای ۱۷ و ۱۸ عسلویه در پی شرکت در یک اعتراض دسته‌جمعی کارگران اخراج شدند. در پی اعتراض کارگران به انباشته‌شدن مطالبات‌شان، از سوی پیمانکار برای همگی آن‌ها برگه تسویه حساب صادر شد.

دی سال گذشته در پی اعتراضات کارگران فازهای ۲۳ و ۲۴ عسلویه ۱۰ تن از نمایندگان کارگران دستگیر شدند.

در شهریور امسال، از افزوده شدن بندی به قراردادهای کار شرکت‌های پیمانکاری فعال در فازهای ۱۵ و ۱۶ منطقه ویژه عسلویه خبر داده شد. این بند کارفرما را مجاز می‌کند در صورت هرگونه اعتصاب، به کارگر بدون پرداخت حق و حقوق، حکم تسویه داده شود.

بیشتر بخوانید: 

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • af

    سلام با اینکهروزنامه ی شما جهت کمونیستی داره (البته اونطور که من متوجه شدم) اما من خیلی روزنامه تونو می پسندم بدور از سیاسی کاری وبلوا به پا کردن