Share

مصرف مشروبات الکلی در استان محروم کهکیلویه و بویراحمد روندی روبه رشد داشته است. این استان در حال حاضر رتبه سوم را در میزان مصرف مشروبات الکلی در ایران به خود اختصاص داده است.

عکس از آرشیو

این در حالی‌ست که از سال ۹۲، آمارها حکایت از افزایش مصرف مشروبات الکلی در ایران داشته‌اند. پیش از آن و سال ۹۱ هم مصرف مشروبات الکلی در تهران به مرز نگران کننده رسیده بود.

حالا ظفر پریسای، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفته است که اطلاعات ارائه شده از میزان مصرف رو به رشد مشروبات الکلی در کهکیلویه و بویراحمد بر اساس کار کارشناسی-پژوهشی وزارت بهداشت به دست آمده است. او استان تهران را اولین در مصرف مشروبات الکلی معرفی کرده و از دومین استان در این لیست نام نبرده است.

پریسای به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که ارزان بودن، دسترسی به بنادر جنوبی و باغ‌های زیاد در مناطق مختلف کهکیلویه و بویراحمد، از مهم‌ترین دلایل روند رو به رشد مصرف مشروبات الکلی در استان کهکیلویه و بویراحمد است.

او تأکید کرده که میزان مصرف مشروبات الکلی در استان‌های جنوبی کشور رو به رشد است.

آمار به دست آمده نتایج کشوری طرح تحقیقاتی «عوامل خطر غیرواگیردار (استپ ۲۰۱۶)» است. در این طرح ۴۹۰ نفر از استان کهکیلویه و بویراحمد با پاسخ دادن به پرسش‌نامه در نظرسنجی و این کار پژوهشی شرکت کرده‌اند.

این طرح تحقیقاتی-پژوهشی از سوی وزارت بهداشت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در سراسر استان تهیه شده است.

استان کهکیلویه و بویراحمد و مرکز آن یاسوج، رتبه‌های اول در بیکاری و محرومیت کشور را نیز به خود اختصاص داده‌اند.

ایران اما کشور نوزدهم دنیا از نظر میزان مصرف بالای الکل به‌ ازای هر مصرف‌کننده است و با وجود ممنوعیت مصرف و خرید و فروش الکل در ایران، برخی گزارش‌های غیررسمی از حضور بیش از ۲۰۰ هزار فعال در بازار مشروبات الکلی در ایران خبر می‌دهند.

با وجود آنکه در کشورهای اروپایی فروش و استفاده از مشروبات الکلی برای جوانان زیر ۱۸سال ممنوع است و برای افراد خاطی مجازات‌های سنگین در نظر گرفته شده، در ایران ۱۷ تا ۳۵ ساله‌ها اصلی‌ترین مصرف‌کنندگان الکل هستند.

سالانه بیش از ۲۰۰‌ میلیون ‌لیتر مشروبات الکلی در ایران به مصرف می‌رسد.


در همین زمینه

«مصرف مشروبات الکلی در ایران کاهش چشمگیری نداشته است»

 

Share