Share

شورای عالی کار در پی یک نشست طولانی که سه‌شنبه بعدازظهر آغاز و بامداد چهارشنبه، ۲۵ اسفند پایان یافت، حداقل دستمزد سال ۹۶ را ماهانه ۹۳۰ هزار تومان تعیین کرد. کمیته مزد این شورا هفته گذشته سبد معیشت خانواده را ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان اعلام کره بود.

طبق مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد روزانه از ۲۷۰ هزار و ۷۲۲ ریال در سال‌ جاری به ۳۱۰ هزار ریال در سال ۱۳۹۶ افزایش پیدا کرده است. این مصوبه ۱۳ میلیون نفر را که زیر پوشش قانون کار قرار دارند در برمی‌گیرد.

بنا برگزارش‌های منتشر شده، علی ربیعی وزیر کار که ریاست آخرین جلسه شورای عالی کار را بر عهده داشت با اعلام خبر افزایش ۱۴/۵ درصدی دستمزد، گفت مصوبه افزایش دستمزد طی روزهای آینده به ادارات کار و واحدهای مشمول قانون کار ابلاغ خواهد شد.

ربیعی در توضیح میزان دستمزد تعیین شده گفت دولت یازدهم از سال ۹۳ دستمزد را به صورت پلکانی افزایش داده است. او افزود: «دولت مراقب زندگی کارگران است» اما «باید در تعیین مزد هم منافع کارگران و هم تولید» را در نظر بگیرد.

دولت یازدهم با تاکید بر نرخ رسمی تورم، که یک رقمی است و برای سال آینده نیز زیر ۱۰ درصد درنظر گرفته شده است، دستمزد کارگران را افزایش داده است. اما آمار بانک مرکزی و حتی بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهند که هزینه‌ خانوار چند برابر دستمزدهاست.

سال گذشته چندین تشکل کارگری با بررسی هزینه‌های اقلام مصرفی خانواده‌های کارگری به این نتیجه رسیدند که سبد معیشت یک خانواده ۳/۵ میلیون تومان است.

 امسال همزمان با بحث تعیین دستمزد سال ۹۶، کارگران با برگزاری تجمعات خواهان تعیین حداقل دستمزد متناسب با هزینه‌های یک خانوار شدند. شورای عالی کار نیز زیر فشار اعتراضات برای اولین بار خود هزینه سبد معیشت را محاسبه و آن را ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان اعلام کرد.

دستمزد تعیین شده توسط شورای عالی کار، ۳۷/۵  درصد سبد معیشت  محاسبه شده توسط خود این شوراست.

نیمه شب گذشته، در طول جلسه شورای عالی کار، برخی خبرهای منتشر شده حاکی بود که ممکن است دولت از طریق بسته‌های حمایتی، شکاف میان هزینه‌های خانوار و دستمزد ناچیز کارگران را پر کند. به نظر می‌رسد که شورای عالی کار بر سر این بسته‌های حمایتی نیز به توافق نرسیده است.


بیشتر بخوانید:

حداقل مزد ۹۶:دولت به دنبال حذف کارگران

جنبش افزایش دستمزد و آستانه تحمل گرسنگان

حداقل دستمزد ۹۶: دولت دست از خیمه‌ شب‌بازی بردارد

حداقل دستمزد سال ۹۶: تأکید بر فقر کارگران بدون ارائه راه‌حل

Share