Share

سازمان حج و زیارت در اطلاعیه‌ای نتیجه مذاکرات مقامات ایران و عربستان سعودی درباره مراسم حج سال ۱۳۹۶ را مثبت خواند و گفت شرایط اعزام حجاج ایرانی فراهم شده است.

سازمان حج و زیارت روز جمعه ۲۷ اسفند گفته است که در مذاکره با وزارت حج عربستان سعودی انتظارات ایران تأمین و شرایط لازم برای اعزام بیش از ۸۵ هزار نفر از حجاج ایرانی فراهم شده است.

این سازمان ارائه جزئیات بیشتر را به نشست رسانه‌ای موکول کرده است.

هیئت ایرانی برای مذاکره با مسئولان سعودی روز ۵ اسفندماه جاری به ریاض رفت. این مذاکرات در چارچوب دعوت هر ساله عربستان سعودی از کشورها برای بررسی مراسم حج انجام شد.

مقامات ایرانی در خردادماه سال جاری با اشاره به حادثه منا، به دلیل آنچه «نپذیرفتن شرط امنیت زائران ایرانی از سوی عربستان» عنوان کردند تصمیم به عدم اعزام حجاج ایرانی در مراسم حج امسال گرفتند.

حادثه منا در مراسم حج سال ۱۳۹۴ رخ داد و در جریان آن بیش از چهار هزار و ۵۰۰ زائر کشته شدند. مقامات جمهوری اسلامی آمار کشته‌شدگان ایرانی را ۴۶۴ نفر اعلام کردند.

مقامات ایران، از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها مسئولان سعودی را عامل این حوادث عنوان کردند.

این رویداد و در کنار آن‌ها اعدام شیخ نمر، رهبر شیعیان عربستان سعودی و در پی آن حمله به مراکز دیپلماسی سعودی در تهران و مشهد در دی‌ماه ۱۳۹۴، روابط دو کشور را به شدت تیره کرد و عربستان سعودی کلیه روابط خود را با ایران قطع کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی شامگاه سه‌شنبه ۱۴ مارس / ۲۴ اسفند در دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ایران را خطری بزرگ برای خاورمیانه دانسته بود.

بهرام ‌قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه در واکنش به این اظهارات، دیپلماسی عربستان سعودی را مبتنی بر «دروغ» خواند و گفت عربستان سعودی خود «یکی از  اداره‌کنندگان اصلی جنگ» در یمن و سوریه و عامل گسترش تروریسم است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز گفت: «آل سلمان فعال‌ترین کارخانه تولید تروریست در جهان را در کشور عربستان ایجاد نموده و راهبری می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

توافق ایران و عربستان سعودی در برخی موضوعات حج

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: عربستان شروط ایران برای حج را نپذیرفت

ولیعهد عربستان در دیدار با ترامپ: ایران برای منطقه خطرناک است

Share