Share

بر اساس یک مطالعه صورت گرفته، بیش از نیم میلیارد نفر در جهان بدون آب پاکیزه زندگی می‌کنند.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

سازمان «واتراِید» (WaterAid) در گزارش جدید خود به‌مناسبت روز جهانی آب گفته است کشورهایی که دسترسی مردم آن‌ها به آب پاکیزه بیشتر از نقاط دیگر است، کشورهای در حال توسعه پاپوآ گینه نو، ماداگاسکار و موزامبیک هستند.

سازمان «واتراِید» یک سازمان غیرانتفاعی بین‌المللی است. این سازمان که مقر آن در لندن است در کارزار عرضه آب آشامیدنی سالم و بهداشت مناسب در جهان به‌عنوان گام نخست در مبارزه با فقر فعالیت می‌کند.

به‌گفته این سازمان وضعیت آب پاکیزه در چین و هندوستان نیز خوب نیست. همچنین بسیاری از ۶۶۳ میلیون نفری که به آب پاکیزه دسترسی ندارند در حومه شهرها زندگی می‌کنند.

یونسکو در روز جهانی آب بر استفاده بیشتر از پساب به عنوان یک منبع تأکید کرده است. با توجه به افزایش تقاضای جهانی، پساب به عنوان یک منبع جایگزین اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. این موضوع همچنین مرکز توجه گزارش جهانی آب سازمان ملل متحد خواهد بود که امروز، چهارشنبه ۲۲ مارس /  ۲ فروردین در دوربان، آفریقای جنوبی منتشر خواهد شد.

منابع آبی جهان در معرض فشارهای زیادی هستند. رشد سریع جمعیت، گسترش مراکز شهری و صنعتی، آلودگی‌های مختلف و همچنین تغییرات آب و هوایی باعث تهدید گسترده منابع آبی در دهه‌های اخیر شده‌اند.

روز جهانی آب (۲۲ مارس /  ۲ فروردین) از سوی سازمان ملل نام‌گذاری شده ‌است. این روز نخستین بار در سال ۱۹۹۲ در کنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل در شهر ریودوژانیرو برزیل به‌طور رسمی مطرح شد.

بیشتر بخوانید:

آب و روز جهانی تنوع زیستی

Share