Share

سازمان طرح‌های متحد (United Sketches) در فرانسه با به راه انداختن کمپینی برای حمایت از مهدی رجبیان، هنرمند و نوازنده زندانی در زندان اوین، از کاریکاتوریست‌های سراسر جهان دعوت کرده است تا برای او طرح بزنند.

طرحی از اسد بیناخواهی در کمپین طراحی کاریکاتور برای مهدی رجبیان

بر اساس اعلام این کمپین با وجود آن‌که هنوز یک ماه از آغاز این کارزار نگذشته اما طرح‌های بسیاری برای این هنرمند زندانی از سراسر جهان جمع‌آوری و منتشر شده است.

سازمان طرح‌های متحد در هفته گذشته ۲۴ طرح از کشورهای مختلف دنیا، از جمله ایتالیا، مکزیک، نروژ، فرانسه، اسپانیا، روسیه، یمن، بریتانیا، اسراییل، فلسطین و … دریافت کرده است که برخی از این طرح‌ها به دست کاریکاتوریست‌ها و هنرمندان نامی و مطرح دنیا کشیده شده‌اند.

برخی از هنرمندانی که از این کمپین استقبال کرده‌اند از چهره‌های صاحب‌نام عرصه طراحی کاریکاتور به حساب می‌روند و گفته می‌شود که هیچ‌کدام از طرح‌های ارائه شده نیز از پیش آماده نبوده‌اند و کاریکاتوریست‌ها طرح‌های خود را برای این کمپین و برای مهدی رجبیان تولید ‌کرده‌اند.

یکی از این کاریکاتورها که با استقبال گسترده مخاطبان اینترنتی مواجه شده، کاری از «ویکتور بوگوراد» ۷۰ ساله از روسیه است که می‌توان او را از پیشکسوت‌های هنر کاریکاتور دانست.

کارتون ویکتور بوگوراد برای مهدی رجبیان

کاریکاتورهای ارائه شده در کمپین طراحی کاریکاتور برای مهدی رجبیان در صفحه فیس‌بوک سازمان طرح‌های متحد در دسترس و قابل مشاهده‌اند.

مهدی رجبیان که در طول دوران زندان خود دست به اعتصاب غذا زده است و در مدتی که از حبسش می‌گذرد، گاه و بی‌گاه از دسترسی به امکانات پرشکی و درمانی محروم مانده، در طول تعطیلات نوروزی چهار روز مرخصی داشته است. او به نوعی بیماری عصبی مبتلاست و نیازمند مراقبت و درمان است که این درمان باید خارج از زندان انجام شود.

حسین رجبیان، برادر مهدی رجبیان که فیلمساز است نیز همراه او در زندان به سر می‌برد. این دو هر کدام به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به سه سال زندان محکوم شده‌اند.

طرحی دیگر از اسد بیناخواهی برای مهدی رجبیان

برادران رجبیان همراه با یوسف عمادی، مهر ماه سال ۱۳۹۲ در دفتر کارشان در ساری بازداشت شدند، ۱۸ روز در مکانی نامشخص نگهداری شدند و مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفتند و سپس به سلول‌های انفرادی بند دو-‌ الف زندان اوین منتقل و بیش از دو ماه بازجویی شدند. آن‌ها در طول دوره بازجویی برای اعتراف تلویزیونی تحت فشار قرار گرفتند.

آن‌ها در جریان برگزاری دادگاه هم از حق داشتن وکیل محروم بودند و محاکمه‌شان تنها یک ربع طول کشید.

یوسف عمادی نیز به سه سال زندان محکوم شده است.


لینک های مرتبط

روز آزادی موسیقی: مهدی رجبیان سازش را حراج کرد

نامه اعتراضی مهدی و حسین رجبیان: با خانواده و وکیل ملاقات نخواهیم کرد

وخامت حال مهدی و حسین رجبیان به دنبال اعتصاب غذا

مهدی و حسین رجبیان، دو هنرمند زندانی، دست به اعتصاب غذا زدند

Share