Share

مقامات چینی کارزار مبارزه با افراطی‌گری مذهبی در ناحیه مسلمان‌نشین و خودمختار شین‌جیانگ را تشدید کردند.

مسلمانان اویغور در ناحیه خودمختار شین‌جیانگ چین

مسلمانان اویغور در ناحیه خودمختار شین‌جیانگ چین

به‌گزارش رویترز، از روز شنبه یکم آوریل / ۱۲ فروردین در شین‌جیانگ گذاشتن ریش به‌عنوان اقدامی «غیرطبیعی» ممنوع خواهد بود. همچنین از حجاب در اماکن عمومی جلوگیری خواهد شد و تماشا نکردن به برنامه‌های تلویزیونی جرم تلقی خواهد شد.

این قوانین جدید چهارشنبه ۲۹ مارس / ۹ فروردین توسط مجلس محلی در این ناحیه واقع در غرب چین به تصویب رسید و بر روی سایت اینترنتی رسمی ناحیه خودمختار شین‌جیانگ منتشر شد.

بر اساس مقررات جدید، کارکنان در مکان‌های عمومی مانند ایستگاه‌های راه آهن و فرودگاه‌ها موظف خواهند بود مانع از ورود افرادی شوند که به‌طور کامل بدن خود را پوشانده باشند و مراتب را باید به پلیس گزارش دهند.

همچنین برای استفاده از کلمه «حلال»، «دخالت در زندگی سکولار دیگران» محسوب خواهد شد و ازدواج تنها به‌شکل مذهبی نقض قوانین حقوقی خواهد بود.

صدها نفر در سال‌های اخیر در جریان ناآرامی‌ها و درگیری‌های نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان و اسلام‌گرایان در شین‌جیانگ کشته شده‌اند. در این ناحیه مسلمانان ترک‌زبان اویغور زندگی می‌کنند. سازمان های مدافع حقوق بشر می‌گویند خشونت‌ها در شین‌جیانگ واکنشی به سرکوب سیاسی مقامات چینی است.

دولت چین این اتهامات را رد می‌کند و می‌گوید حقوق فرهنگی و مذهبی اویغورها رعایت می‌شود و کاملاً به آن احترام گذاشته می‌شود.

در سال‌های اخیر دولت چین تدابیری برای مقابله با ظهور بنیادگرایی مذهبی در شین‌جیانگ اتخاذ کرده است.

در میان اویغورها که به‌طور عمومی از اسلامی اعتدالگرا پیروی می‌کنند، در سال‌های اخیر گرایش‌های افراطی از جمله حفظ حجاب در زنان افزایش یافته است.

Share