Share

«بگیردشان، بیاندازیدشان بیرون» –  اینها کلماتی هستند که دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی و خطاب به حامیانش برای دستگیری و اخراج معترضان چندین بار به کار برده بود. اکنون یک قاضی فدرال در ایالت کنتاکی در حکمی قضایی گفته است که ادای این جمله “get ‘em out of here” (بندازیدشان بیرون) توسط ترامپ در سخنرانی اول مارس ۲۰۱۶ او در لوییزویل، مصداق «تحریک به خشونت» است.

کاشیا ناوانگوما، زن آمریکایی-آفریقایی میانه این تصویر یکی از شاکیانی است که گفته دونالد ترامپ مسئول آسیبی است که او دیده.

قاضی دیوید جی هیل در شهر لوییزویل حکم داده است که شکایت سه شهروند آمریکایی از ترامپ که می‌گویند به خاطر دستور رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا کتک خورده و صدمه جسمی و روحی دیده‌اند، مبنای قانونی دارد.

موضوع به اول مارس ۲۰۱۶ و سخنرانی انتخاباتی دونالد ترامپ در شهر لوییزویل ایالت کنتاکی بر می‌گردد. در این مراسم مخالفان ترامپ – که در آن زمان نامزد مسند ریاست جمهوری بود – در سالن به سخنرانی او اعتراض می‌کنند. ترامپ پای تریبون می‌گوید: «بیاندازیدشان بیرون».

دو زن و یک مرد که اکنون از ترامپ، تیم کارزار انتخاباتی او و  سه نفر از حامیانش شکایت کرده‌اند می‌گویند که پس از شنیدن دستور ترامپ، حامیان او آنها را هل دادند و سپس با مشت کتکشان زدند. شاکیان این پرونده می‌گویند صدمه فیزیکی و روحی‌ای که دیده‌اند ناشی از تحریک جمعیت توسط دونالد ترامپ بوده است.

تیم حقوقی که از دونالد ترامپ در این پرونده دفاع می‌کند می‌گوید که حامیان او در لوییزویل که مخالفان را کتک زده‌اند، نماینده نامزد حزب جمهوری‌خواه نبوده‌اند. استدلال تیم حقوقی این است که اقدام حامیان ترامپ به خشونت خودسر بوده است. وکلای ترامپ همچنین گفته‌اند که رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا در زمان گفتن کلمات «بیاندازیدشان بیرون» به‌عنوان یک شهروند آمریکایی از «حق آزادی بیان» خود استفاده کرده است.

قاضی دیوید جی هیل در حکم خود نوشته است که: «دستور ترامپ، “بیاندازیدشان بیرون”، از خشونت حمایت کرده است و فرمان و امر بوده است.»

مجموعه‌ای از درگیری‌ها در سخنرانی‌های ترامپ را در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش ببینید:

قاضی در ادامه دفاع مشاوران حقوقی ترامپ بر اساس اصل آزادی بیان را نپذیرفته است. قاضی در حکم نوشته است که طبق قانون اساسی آمریکا تحریک به خشونت شامل حق آزادی بیان نمی‌شود.

وکلای ترامپ استدلال سومی را هم در دفاع از موکل خود مطرح کردند. آنها در صحن دادگاه گفتند که ترامپ و تیم کارزارش مسئول آسیب‌دیدگی شاکیان نیستند چراکه لحظه‌ای که شاکیان وارد فضای جلسه سخنرانی ترامپ به‌قصد تظاهرات شدند، خطر آسیب را پذیرفته‌اند.

این استدلال سوم را هم قاضی نپذیرفت و گفت که در قانون «وظیفه هر فرد است که مراقب باشد دیگری آسیب قابل پیش‌بینی‌ نبیند».

این دادگاه بدوی تنها برای مشخص کردن این موضوع بوده که آیا شکایت سه شهروند از ترامپ مبنای قانونی دارد یا نه. سه شهروندی که از ترامپ شکایت کرده‌اند اکنون حق دارند در دادگاهی دیگر مراحل دادخواهی را طی کنند و شکایتشان را حل‌وفصل کنند. وکلای ترامپ سعی کرده بودند که پرونده را در مرحله اول مختومه کنند تا در بخش دادخواهی و حساب خسارت بررسی نشود. اما با حکم قاضی هیل، این پرونده روند حقوقی را طی خواهد کرد.

درگیری در سخنرانی اول مارس ۲۰۱۶ ترامپ در لوییزویل پس از اینکه ترامپ از طرفدارانش خواست که مخالفان را بیرون کنند.

حکم قاضی فدرال، دیوید جی هیل، کار تیم‌های مشاور حقوقی ترامپ را در دادگاه‌های دیگر هم دشوار خواهد کرد. اکنون یک قاضی فدرال کلمات ترامپ را زمانی که نامزد ریاست جمهوری بوده به تحریک خشونت تعبیر کرده است. این موجب افزایش فشارهای حقوقی به رئیس‌جمهوری آمریکا خواهد شد و شهروندان بیشتری با همین استدلال می‌توانند از او و تیمش شکایت کنند.

مشاوران حقوقی ترامپ در دادگاه‌های مختلفی که از زمان ریاست جمهوری او بیشتر در رابطه با شکایت‌ها از فرمان‌های اجرایی او در جریان بوده، کماکان سعی کرده‌اند نشان بدهند که کلمات رئیس‌جمهوری آمریکا را مقامات قضایی نباید تحت‌اللفظی بخوانند.

این بحث که معنای «واقعی» کلماتی که دونالد ترامپ استفاده می‌کند، چیست هم در سطح رسانه‌‌ها و هم در سطح قضایی ادامه دارد. اما اکنون خود کلمات مورد استفاده رئیس‌جمهوری «به معنای واقعی کلمه» برای او دردسرساز شده‌اند.

۱۵ مارس قاضی فدرال، دریک واتسون در دادگاهی در هاوایی حکم داد که استدلال‌ها و صحبت‌های ترامپ و تیمش در مورد ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا همچنان در مورد دستور دوم او برای محدودسازی مهاجرت، صدور ویزا و پناهنده‌پذیری از شش کشور مسلمان‌نشین، موضوعیت قانونی دارد. او حکم داد که وکلا می‌توانند از صحبت‌ها، شعارها و استدلال‌های ترامپ و تیمش و حتی صحبت‌هایی که در دوران مبارزات انتخاباتی شده به‌عنوان ادله برای نشان دادن هدف اصلی استفاده کنند.

دریک واتسون در روز ۲۹ مارس فرمان مهاجرتی ترامپ را برای مدت طولانی‌تر و تا زمانی که پرونده شکایت یک شهروند در هاوایی از ترامپ مراحل قانونی را طی می‌کند، متوقف کرد.

در همین زمینه:

Share