Share

قرار بازداشت مولوی فضل‌الرحمن کوهی، امام جمعه اهل سنت پشامگ در دادسری رسیدگی به پرونده او به قرار وثیقه یک‌صد میلیون تومانی تبدیل شده است.

از سوی دیگر کمپین فعالین بلوچ گزارش کرده که قرار است این روحانی اهل سنت از بازداشتگاه وزارت اطلاعات مشهد به بازداشتگاه وزارت اطلاعات زاهدان منتقل شود.

مولوی فضل‌الرحمن کوهی

بازداشت مولوی فضل‌الرحمن کوهی به اعتراض‌های مردمی در سیستان و بلوچستان انجامیده‌ و جمعی از «ریش‌سفیدان» اهل سنت از جمله مولانا عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، برای پایان‌ بخشیدن به حبس این روحانی به مشهد سفر کردند: گسترش اعتراض‌ها به بازداشت یک روحانی سنی در سیستان و بلوچستان

عده‌ای از زندانیان اهل سنت زندان رجایی‌شهر هم با نوشتن نامه‌ای دستگیری مولوی فضل‌الرحمن کوهی را محکوم کرده‌اند و خواهان آزادی او و برداشتن فشار‌ها از روی علمای اهل سنت شده‌اند.

در این نامه آمده است که فشار و خفقان و ظلم و جور چندین ساله حکومت ایران بر اهل سنت و اقلیت‌های قومی موضوع تازه‌ای نیست بلکه در طول چند ساله بعد از انقلاب همواره علما و روشنفکران و آزادی‌خواهان را با ترور و اعدام و زندان از صحنه برداشته و حذف کرده‌اند:

«… در ادامه سلسله ظلم‌های زنجیره‌ای در تنگنا قرار دادن علما و رهبران اهل سنت و زندانی کردن آن‌ها با وجود دنیای رسانه و عصر اینترنت است. {نیروهای امنیتی} از هیچ کاری که بتوانند دریغ نمی‌کنند و ابایی ندارند. از نمونه‌های خیلی بارز و برجسته ممنوعیت سفر مولانا عبدالحمید به استان‌های دیگر در فراخواندن حاکم شرع کردستان، کاک حسن امینی و دستگیری مولوی فضل‌الرحمن کوهی، امام جماعت پشامگ است و خیلی نمونه‌ها و مثال‌هایی از این قبیل.»

زندانیان اهل سنت در نامه‌شان خود را زندانیان سیاسی-عقیدتی خوانده‌اند و با اعلام دفاع از علمای‌شان به وضعیت موجود اعترض کرده‌اند. آن‌ها خواهان برداشته شدن فشارها و آزادی مولوی عبدالرحمن کوهی و سایر علما و داعیان زندانی اهل سنت‌ شده‌اند و بر احقاق حقوق حقه جامعه اهل سنت و دیگر اقلیت‌های قومی تأکید کرده‌اند.

مولوی فضل‌الرحمن کوهی، امام جمعه پشامگ در شهرستان سرباز و مدیر مدرسه انوارالحرمین این شهرستان است. او با اتخاذ مواضعی از جمله مخالفت با اعزام اهل سنت به جبهه سوریه، مخالفت با حذف نام بلوچستان از عنوان استان و همین‌طور مخالفت با تقسیم استان سیستان و بلوچستان، در بین شهروندان بلوچ سنی مذهب مورد توجه و احترام است.

دادگاه ویژه روحانیت مشهد روز چهارشنبه ۹ فروردین در تماس با مولوی فضل‌الرحمن کوهی، امام جمعه پشامگ، از او خواست که روز دوشنبه ۱۴ فروردین خود را به این دادگاه معرفی کند.

پس از مراجعه فضل‌الرحمن کوهی به این دادگاه، بازجویی‌ها از او آغاز شده است و تا پایان وقت اداری ادامه داشته است. بعد از پایان وقت اداری به همراهان این روحانی اهل سنت گفته شده است: «بروید! مولوی مهمان ماست و انتظار شما در اینجا برای‌تان گران تمام می‌شود.»

پس از انتشار خبر بازداشت فضل‌الرحمن کوهی، صدها نفر از ساکنان شهرستان سرباز صبح سه‌شنبه ۱۵ فروردین با تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان خواستار آزادی این روحانی اهل سنت شدند.

همچنین ۲۰۰‌نفر از روحانیان اهل سنت هم با تجمع در مقابل ساختمان دادگاه ویژه روحانیت مشهد خواستار آزادی فضل‌الرحمن کوهی شدند.

کوهی از روحانیان برجسته اهل سنت در سیستان و بلوچستان است که در سخنرانی‌هایش از مسئولان جمهوری اسلامی به دلیل تضییع حقوق اقلیت‌‌ها به شدت انتقاد کرده است.

این روحانی اهل سنت که پیش از این نیز بارها از سوی نهادهای امنیتی احضار شده است، مرداد ماه سال گذشته در واکنش به اعدام گروهی از زندانیان عقیدتی اهل سنت، اعدام جمعی را «صفت فرعونیان» و «خیانت به ملت» دانسته بود.


لینک‌های مرتبط:

تعطیلی مغازه‌های منطقه سرباز در اعتراض به بازداشت فضل‌الرحمن کوهی، امام جمعه پشامگ

معترضان بلوچ جاده «ایرانشهر به چابهار» را مسدود کردند

Share