Share

دونالد ترامپ می‌گوید ایران «زیان بسیاری» به توافق هسته‌ای زده و به روح این توافق وفادار نبوده  است. او گفت آمریکا مشغول بررسی دقیق برجام است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا عصر روز پنجشنبه ۲۰ آوریل/۳۱ فروردین در یک کنفرانس خبری از برجام انتقاد کرد و گفت ایران به «روح توافق» وفادار نبوده است. این کنفرانس خبری به مناسبت دیدار نخست وزیر ایتالیا و ترامپ برگزار شده بود.

صحبت‌های ترامپ یک روز پس از بیانیه شدیداللحن وزیر امور خارجه‌اش ریکس تیلرسون اهمیت می‌یابد که گفته بود آمریکا مشغول بازنگری همه سیاست‌هایش در قبال ایران است.

رئیس‌جمهوری آمریکا هم  به مانند وزیر خارجه‌اش به برجام حمله کرد و بار دیگر آن را «معامله‌ای افتضاح» خواند. او گفت: «ما داریم [برجام] را دقیق برسی می‌کنیم و در آینده‌ای نه چندان دور حرف‌هایی برای گفتن در این زمینه داریم.»

ترامپ اما برنامه دقیقی برای مقابله با برجام ارائه نداد و گفت: «باید ببینیم چه می‌شود.» رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که ایران باید به روح توافق هسته‌ای وفادار باشد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، رکس تیلرسون روز چهارشنبه ۱۹ آوریل / ۳۰ فروردین مقابل دوربین رسانه‌ها آمد و با زبانی تند از برجام، فعالیت‌های نظامی ایران در منطقه خاورمیانه و رابطه ایران با اسرائیل انتقاد کرد.

تیلرسون با انتقاد از برجام گفت که این قرارداد به همه جنبه‌های تهدیدات ایران نسبت به منافع آمریکا نپرداخته است: «به همین دلیل است که ما باید به ایران نگاهی جامع کنیم و همه تهدیدها، در همه زمینه‌ها و در هر منطقه را از جانب ایران در نظر بگیریم.»

بیشتر بخوانید: 

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید ایران در همه بحران‌های منطقه‌ای هست 

چند ساعت قبل از تیلرسون، ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا هم در عربستان گفت که ایران در منطقه در همه‌جا هست. متیس گفت که کشورش باید ایران را در منطقه «کیش‌ومات» کند.

بیشتر بخوانید:

دیدار وزیر دفاع آمریکا از عربستان سعودی: تقویت رابطه دو کشور علیه ایران

پیش از انتقادهای ترامپ از برجام، نیکی هالی، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد هم در جلسه شورای امنیت حاضر شد و از ۱۵ کشور عضو خواست که به جای تمرکز بر اسرائیل درباره خطر ایران در منطقه صحبت کنند.

روز پنجشنبه ۲۰ آوریل/ ۳۱ فروردین هالی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل شرکت کرد و گفت «این جلسات تبدیل به تبلیغ گمراهکننده علیه اسرائیل شده است». او از کشورهای عضو شورای امنیت خواست که بر «رفتار غیر قانونی و خطرناک» ایران و حزب الله لبنان در منطقه خاورمیانه و سوریه تمرکز کنند.

در همین زمینه:

تیلرسون: مشغول ارزیابی برجام با توجه به امنیت ملی آمریکا هستیم

 

Share