Share

آتنا دائمی، زندانی سیاسی که در اعتراض به حبس تعلیقی خواهرانش از ۱۷ روز پیش تاکنون در اعتصاب غذا به سر می‌برد، حال جسمانی خوبی ندارد: تهوع، سرگیجه، کاهش وزن به میزان ۱۰ کیلوگرم، درد کلیه، و احتمال عفونت خون.

آتنا دائمی، فعال حقوق کودکان و از مخالفان اعدام‌ها در ایران، پیش از اعتصاب غذا

مادر این زندانی سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری هرانا گزارشی از وضع سلامتی دخترش در هفدهمین روز اعتصاب غذا در بند زنان زندان اوین به دست داده:

«امروز به ملاقات آتنا رفتیم. اصلاً حال خوبی نداشت. حدود ۱۰ کیلوگرم کاهش وزن داشته و دچار درد کلیه، حالت تهوع و سرگیجه است. دکتر بهداری گفته احتمال دارد عفونت وارد خونش شده باشد. روی زبانش زرد و ناخون‌هایش کبود شده بود.»

مادر آتنا دائمی به خبرگزاری هرانا گفته است که این زندانی سیاسی قصد دارد از دوشنبه ۴ اردیبهشت در مقابل دفتر افسر نگهبانی تحصن کند و اگر به خواسته‌های او همچنان بی‌توجه بمانند، دست به اعتصاب غذای خشک بزند.

آتنا دائمی در اعتراض به محکومیت خواهرانش انسیه و هانیه دائمی به حبس تعلیقی اعتصاب غذای خود را آغاز کرد. او خواهان «اعلام و ابلاغ برائت» خواهرانش و «استرداد کفالت ضبط‌شده» از خانواده ‌است.

مادر آتنا دائمی به خبرگزاری هرانا گفته است:«مسئولیت جان آتنا با سپاه پاسداران، قوه قضاییه و دادستانی‌ست.»

پیش از عید نوروز هم در اثر اعتصاب غذا، بینایی چشم راست آتنا دائمی کم شده بود و او مدام حالت تهوع داشت. این زندانی سیاسی را به خاطر احتمال سکته قلبی دو بار به بیمارستان اعزام کرده بودند.

مأموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران آتنا دائمی را ۲۹ مهر ۹۳ بازداشت و او را به زندان اوین منتقل کردند. او به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی، توهین به مقدسات، توهین به رهبری و اختفای ادله جرم»، ٢٣ اسفند ٩٣ در دادگاهی به ریاست قاضی محمد مقیسه به هفت سال زندان محکوم شد.

دی‌ سال گذشته هم سه عضو خانواده او، دو خواهر و یک شوهرخواهرش به دادسرا احضار شدند و یک ماه بعد، دادسرای شهید مقدس زندان اوین جلسه رسیدگی به اتهامات آنها را تشکیل داد. در حالی‌که حسین فاتحی، شوهر خواهر دائمی تبرئه شد، انسیه و هانیه دائمی به اتهام «ممانعت از اجرای حکم و توهین به مأموران نظام» با قرار کفالت ۴۰ میلیون ‌تومانی آزاد شدند.

۲۲ اسفند سال گذشته نیز مجتمع قضائی قدس برای بررسی اتهامات آتنا دائمی و خواهرانش مبنی بر ممانعت از اجرای حکم و توهین به مأموران، مجدداً تشکیل جلسه داد. هر یک آنها در این دادگاه به سه ماه و یک روز حبس محکوم شدند که حکم خواهران آتنا یک سال تعلیق شده‌ است.

عفو بین‌الملل اعلام کرده است که تنها دلیل محکومیت آتنا دائمی نوشتن مطالبی در فیسبوک در انتقاد از اعدام‌ها در ایران، کشیدن نقاشی‌هایی در نقد اعدام‌ها بر روی دیوارها و حضور بر مزار کشته‌شدگان انتخابات ۸۸ و اطلاع‌رسانی درباره زندانیان سیاسی است.

بیشتر بخوانید:

اعتصاب غذای آتنا دائمی در اعتراض به حبس تعلیقی خواهرانش

در همین زمینه

Share