Share

نازنین زاغری، شهروند ایرانی – بریتانیایی به پنج سال زندان محکوم شده. ریچارد رتکلیف، همسر او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که قوه قضائیه با درخواست تجدید نظر در حکم نازنین زاغری مخالفت کرده است.

نازنین زاغری، زندانی سیاسی

به گفته ریچارد تکلیف، همسر این زندانی سیاسی هنوز دقیقاً معلوم نیست که اتهام نازنین زاغری چیست.

سپاه پاسداران ایران نازنین زاغری را خرداد  ۱۳۹۵ را در فرودگاه خمینی تهران، هنگام خروج از ایران دستگیر و به مکانی نامعلوم در استان کرمان منتقل کرد. قاضی صلواتی نیز در دادگاه او را به پنج‌سال زندان تعزیری محکوم کرد.

خانواده زاغری پیشتر گفته بودند که اتهامات او درباره «مسائل امنیتی» است و سپاه ثارالله کرمان هم ۲۶ خرداد در اطلاعیه‌ای گفته بود زاغری در پروژه‌های براندازی مشارکت داشته است.

این شهروند ایرانی- بریتانیایی برای بنیاد تامسون رویترز، بازوی خیریه خبرگزاری رویترز، کار می‌کرد.

خانواده نارنین زاغری از دولت بریتانیا خواسته‌اند برای آزادی این شهروند بریتانیایی – ایرانی تلاش کند. آن‌ها اتهامات مقامات قضایی ایران را رد می‌کنند و از دولت ایران خواسته‌اند که به سفیر بریتانیا در تهران اجازه دهد با نازنین زاغری ملاقات کند.

در سالگرد دستگیری نازنین زاغری، عفو بین‌الملل و وزارت خارجه بریتانیا خواهان آزادی او شده‌ بودند. در واکنش به این تقاضا، خبرگزاری میزان، خبرگزاری قوه قضاییه ایران در یاداشتی تقاضای آزادی نازنین زاغری از سوی سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا را «مداخله‌جویانه» و «نامربوط» دانست و این شهروند ایرانی – بریتانیایی را یک «محکوم امنیتی» خوانده بود.

بیشتر بخوانید:

پرونده‌سازی امنیتی علیه نازنین زاغری در رسانه قوه قضاییه

در همین زمینه:

Share